Hasan Çelebi ve Dört Kıtadan Talebeleri Uluslararası Hat Sergisi

Tarihler: 09 Ağustos 2010 Pazartesi ~ 21 Ağustos 2010 Cumartesi

Yer: Beyoğlu Sanat Galerisi

Adres: Adres: İstiklal Cad. No: 217 Tünel 34433 – Beyoğlu İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 249 26 10

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ağu 9, 2010 ~ Ağu 21, 2010

Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi 9-22 Ağustos 2010 tarihleri arasında, Hattat Hasan Çelebi ve dört kıtadan talebesinin Hat sergisine ev sahipliği yapıyor.

Philip Mansel “Costantinople” adlı eserinde İstanbul’dan “Dünyanın arzuladığı şehir/ City of the world’s desire”, diye bahseder. Gerçekten de Fatih’in İstanbul’u fethettiği 1453 yılından günümüze değin bu şehirde ve dünyada yaşanan onca değişime rağmen değişmeyen tek şey İstanbul hakkındaki bu kanaattir.

Fetihten sonra özellikle XVI. asırda İstanbul kültür ve sanat merkezi olmuş, bugün nasıl gençler eğitim için yurt dışına Amerika veya Avrupa’ya gidip kendilerine oralarda gelecek arıyorlarsa o devirde de çeşitli coğrafyalardan gençler aynı maksatla devrin en ileri kültür ve sanat merkezi olan İstanbul’a gelmişlerdir. İstanbul günümüzde de klasik sanatlarda merkez olmaya devam etmektedir.

Türkiye’de 1970’li yıllarda artık iyice unutulmaya ve kaybolmaya yüz tutmuş olan Geleneksel Osmanlı Hat Sanatını büyük hattat Hamit Aytaç’tan devr alarak günümüze büyük bir gayret ve başarı ile taşıyan Hattat Hasan Çelebi, 16. asırda Osmanlı İstanbul’unda Şeyh Hamdullah, Ahmed Karahisarî tarafından kullanılan aynı teknik ve metotla günümüz insanına bu sanatı öğretmiş ve bu yolda büyük bir çığır açmıştır. 1964 senesinde başlayan onun bu sanattaki tek başına yolculuğu bugün artık yüzlerle binlerle ifade edilmektedir. Geçen 45 yıl zarfında Japonya’dan ABD’e, Rusya’dan Hindistan’a neredeyse bütün İslam ülkelerine ve Avrupa’ya kadar bütün dünyada yabancı dil bilmemesine rağmen aynı teknik ve metotla 60’a yakın talebe yetiştirmiştir. Bu gayretli hizmetiyle Türkiye’nin ve İstanbul’un adını tüm dünyaya duyurmuştur. Aynı şekilde başta kutsal topraklar Hz. Peygamber’in Mescid’i olmak üzere Güney Afrika, Rus Tataristan’ı, Kazakistan, Almanya, Belçika ve Körfez ülkelerinde 50’e yakın mabedin kubbe, pencere, kapı, mihrap ve minberlerini yazılarıyla taçlandırmıştır. Eczacı Prof. Uğur Derman’ın tabiriyle İstanbul onun açtığı bu çığır sayesinde yeniden XVI. Asırdaki gibi geleneksel sanatların yeniden başkenti olmuştur.

İşte Beyoğlu Belediyesi Kültür ve Sanatta farkını ortaya koyuyor 2010 Avrupa Başkenti olan İstanbul’da onun merkezinde asırlar sonra böyle kozmopolit bir sanat etkinliğine ev sahipliği yapıyor….

Büyük üstada gerek Türkiye ve İstanbul’un tanıtılmasına yaptığı katkılar gerekse bu sanatın günümüzde yeniden bozulmadan klasik nokta metoduyla ihya edilmesine yaptığı üstün hizmetten dolayı 2010 yılında Avrupa Kültür Başkenti olarak ilan edilmesi nedeniyle Beyoğlu Belediyesi olarak talebeleriyle beraber bir uluslar arası Hat sergisi açmayı onur bildik. Bu güzel etkinlik sayesinde İstanbul’un Hat konusunda da bir başkent olduğu vurgulanmış olacaktır.

Türk-İslam sanatlarına genelde ilgi duyanlar, hat sanatıyla ilgilenenler, hat sanatının yaşamasına ve gelişmesine katkıda bulunanlar, sanatseverler, gençler ve yetişkinlerle buluşturacak, tanıştıracak, İstanbul’un hattın da başkenti olduğu mesajına katkıda bulunacak bir kültür sanat buluşmasıdır.

Sanatçılar:
HASAN ÇELEBİ, BERAT GÜLEN, DAVUT BEKTAŞ, AYTEN TİRYAKİ, EFDALUDDİN KILIÇ, FERHAT KURLU, AHMET KUTLUHAN, BİLAL SEZER, HALİL İBRAHİM ALPEREN, HAMİT SOYYİĞİT,HİLAL KAZAN, İLHAN ÖZKEÇECİ, MUHSİN DEMİREL, MÜMTAZ SEÇKİN DURDU, MUHAMMED MAĞ,NALAN KUTSAL, NURULLAH ÖZDEN, DENİZ BEKTAŞ,ÖMER FARUK ÖZOĞUL, BETÜL UTKU, FATMA ÜLKER, ÖMER ŞEN, SARE ÇİZMECİOĞLU, AHMET BURSALI ,AHMET KOÇAK, ZEYNEP HACER SEVSEVİL, TEVFİK KALP ,HALİL ÖZSOY, AYŞEN UZUN, MUHAMMED ZEKERİYA- ABD, AYMAN HASSAN- SURİYE, JASSEM SALİH – KUVEYT, SORAYA SYED SANDERS- İNGİLTERE, NURİA GARCIA MASIP – İSPANYA, FATIMA SAEED BAKKALİ- DUBAİ, EDHEM FADIL CAFERİ- SURİYE, ENES HURİ- SURİYE, ABDUNNASIR B. MUSTAFA Bİ’ŞAN AL-BEDRANİ- SUUDİ ARABİSTAN, KAZIM HACI MEJLİÇ- BOSNA HERSEK, SAİD RAMİL ABUZEROV – RUSYA, AHLAM HAZİNİ - SURİYE

Hasan Çelebi ve Dört Kıtadan Talebeleri Uluslararası Hat Sergisi

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT