Hayat Bulmak

Hayat Bulmak

Tarihler: 30 Ocak 2020 Perşembe ~ 30 Ocak 2020 Perşembe

Yer: Institut Français

Adres: İstiklal Cad. NO:4 Taksim Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 393 81 11

Web: http://www.ifturquie.org/

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 30, 2020 ~ Oca 30, 2020

30 Ocak tarihinde Institut français’nin İstanbul şubesi, bu yıl yine Fransa ve dünyada, eş zamanlı olarak düzenlenecek Fikirler Gecesi 2020’nin ana teması « Hayat Bulmak » etrafında 3 ayrı bölümden oluşan bir etkinlik düzenliyor.

Tokyo’dan Los Angeles’a, kültür merkezleri, kütüphaneler, üniversiteler ve yüksek okullar, müzeler ve sanat merkezleri, sinemalar, hastaneler, dernekler « Hayat Bulmak » temasıyla, izleyicilerini bir araya getirecek.  

Geceye « Kadın sanatçıların nefesinde hayat bulmak” söyleşisiyle başlayacak. Kendini sanat dünyasını farklı alalanlarında kanıtlamış, başarılı üç sanatcıyı konuşmacı olarak yer alacak; Rabia Çapa, Nil Yalter ve Dilan Bozyel. Söyleşinin möderatörlüğünü gazeteci ve çağdaş sanat eleştirmeni Ayşegül Sönmez üstleniyor.

Söyleşi sonrası, konuşmacılardan fotoğraf sanatçısı Dilan Bozyel, 9 Şubat’a kadar Institut français’de yer alan « Paris-Beyrut: Mutluluk Hattı » sergisini davetliler ile beraber yorumlayacak. Etkinliğimizin son bölümünde, « Onun Filmi » gösterilecek, sonrasında da eş-yönetmen Merve Bozcu ile söyleşi gerçekleşecek.

Söyleşi:
19:15–20:30 « Kadın sanatçıların nefesinde hayat bulmak »
Konuşmacılar: Rabia Çapa, Nil Yalter, Dilan Bozyel
Moderatör: Ayşegül Sönmez

2020 yılının « Fikirler Gecesi » etkinliği, bizleri, 3 önemli Türk kadın sanatçının çapraz portreleri ve tanıklıkları aracılığıyla, yaşama gücü olan sanatsal yaratımın tam kalbine doğru götürmeyi amaçlıyor. Sanat’ın sağlayabildiği bu güç, açık bir gerçeklik veya temel, hatta zorunlu bir gereksinim midir ? Ona nasıl can vermeli, onu nasıl yaşamalı ve başkalarına yaşatmalı ? Bu üç büyük kadın sanatçı, bizlerle kendi şüphelerini, gerçekliklerini, inançlarını ve aynı zamanda yaratıcı yaşamlarını paylaşacaklar. Onlar, plastik sanatlar, fotoğraf veya sanatsal üretim aracılığıyla tutkulu bir bağla, kadına mahsus biçimde ve kadın haklarını savunan bir güçle Türkiye’de ve Fransa’da Sanat’ı yaşıyor ve yaşatıyorlar.

Konuşmacılar
Türkiye’de çağdaş sanatı öncülük eden Rabia Çapa, 1976 yılında kurduğu ilk çağdaş sanat galerisi Maçka Galerisi’nde aralarında Fransız sanatçılar Daniel Buren, François Morellet ve Sarkis’in de bulunduğu çok sayıda sanatçının sergisine ev sahipliği yapmıştır.

Çağdaş sanatçı Nil Yalter, 1965'ten beri Paris'te yaşıyor ve çalışıyor. Pek çok koleksiyon ve müzenin parçası olan çalışmaları, sadece çizimleri ve fotoğrafları değil, aynı zamanda video ve performansları da içeriyor. Eserleri Tate Modern, İstanbul Modern, Pompidou Merkezi, Ulusal Sanat Fonu ve Ludwig Müzesi gibi müzelerin kalıcı koleksiyonlarında yer alıyor. .

Dilan Bozyel 1985 senesinde Diyarbakır' da doğmuş bir fotoğraf sanatçısı. Annesi Kıbrıs Limasollu, babası ise Diyarbakır Liceli. Yirmi yaşına dek doğduğu şehirde yaşamış. Eğitimlerini Türkiye ve İngiltere'de eğitimini tamamladıktan sonra Ortadoğu'dan Avrupa'ya uzanan yolculuklarında çektiği fotoğraflar ve yazdığı cümlelerle duygu durumunu tespit ederek; yaşadığı en belirgin his; dünyada en nadir rastlanan duyguya denk gelmiş; "mutluluk".

Ayşegül SÖNMEZ : Gazeteci ve çağdaş sanat eleştirmeni. « Sanat Atak », çağdaş sanat platformunun ve yayınevinin kurucusu.

Sergi ziyareti:
21:00–21:45 Fotoğrafçı Dilan BOZYEL’in rehberliğinde « Mutluluk Hattı : Paris-Beyrut »
sergi ziyareti.

Yaşayacağı şehri, yaşamak istediği şehirleri fotoğraflayarak bulmaya çalışan bir fotoğrafçı Dilan Bozyel. Hikâyesinin ilk ikilem rotası yaşadığında mutlu olacağına inandığı iki şehirde geçiyor; Paris ve Beyrut.

Dilan Bozyel’in “Paris - Beyrut : Mutluluk Hattı” kitabının yayınlanmasının ardından aynı ismi taşıyan sergisini kendi rehberliğinde gezebiliceksiniz.

Film gösterimi ve söyleşi
22:00–23:30 « Onun filmi»
2017 / 80´ / Türkçe; Fransızca altyazılı
Yönetmen: Su Baloğlu, Merve Bozcu
Gösterimin sonunda yönetmen Merve Bozcu ile soru-cevap oturumu gerçekleştirilecektir.

Bir film nasıl yapılır? Nereden başlanır? Yönetmen her şeyi bilmek zorunda mıdır? Tekniği erkekler daha mı iyi bilir? Set çalışanları neden beni değil de görüntü yönetmenini dinliyor? İki kadın yönetmenle çalışmak mı? Yönetmen yardımcım iyi bir yönetmen olmadığımı mı yayıyor? Dünyanın en zor işi karı-koca sette olmak mı?

Sinema alanında akademisyenliği seçmiş iki genç, Merve ve Su’yu, üniversitenin korunaklı ortamından sete çeken, bu soruların cevaplarını aradıkları bir film yapma fikri olur. Bütün tecrübesizlikleri ile çıktıkları bu yolda film yapmanın en ironik anlarını kendi yaşadıkları deneyim üzerinden belgelerler. Onun Filmi, cevapları kimi zaman verilen kimi zaman havada asılı bırakılan pek çok soruyla örülü, on dört yönetmen kadının Türkiye sinemasında kadın sinemacı olmayı, kadın olmayı, çalışan kadın olmayı anlattıkları bir dünyanın hikâyesidir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT