Henüz İyi Yönlerimi Görmediniz

Tarihler: 20 Şubat 2009 Cuma ~ 21 Mart 2009 Cumartesi

Yer: Galeri Splendid

Adres: İstiklal Cad. Süslüsaksı Sok. 10/3, Beyoğlu İstanbul

Telefon: 212 249 87 74

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 20, 2009 ~ Mar 21, 2009
“Expecting Pleasure to Solve Problems / Henüz İyi Yönlerimi Görmediniz”
Nazım Hikmet Richard Dikbaş
20 Şubat – 21 Mart

Dilin doğası, konuşulduğu yere ve zamana göre değişiklik gösterir: 30 yıl önce aynı dilin konuşulmadığı ve yazılmadığı malum, ancak aklımızdan geçen cümlelerle söylemeyi seçtiklerimiz de aynı değil. Benzer şekilde, kendi imgemizle bir penceredeki yansımada, aynada veya bir video kaydında her karşılaştığımızda bunun aklımızdaki imgeyle ne kadar örtüştüğü sorusu bir an yanıp sönüveriyor. Anlam oluşumundaki bu fark ve tekrar döngüsünü nasıl algılıyoruz? Yargılarımızın, kararlarımızın ve duygularımızın ne kadarı kendi ürünümüz?

Nazım Hikmet Richard Dikbaş’ın ilk kişisel sergisi, yazı ve imgenin çeşitli tezahürlerinin, özellikle de yüz ifadelerinin ve çok dilliliğin algı üzerindeki etkilerini anlamaya çalışıyor ve belli kavşaklarda ipuçları yakalıyor: Baştan savma, özensiz çalışma, olaylar karşısında gösterilen ilk tepkiye sonradan duyulan sadakat, dikkatin çeşitli katman ve aşamalarının inşası ve çözülüşü, hafızadaki boşluklar ve yığılmalar ve hafızanın kendisiyle ilgili farkındalığı, kendini kandırmanın kapsamı ve kaynakları serginin üzerinde yoğunlaştığı bazı konular.

Sergide sanatçının kağıt üzerine çizim ve resimleri, defterleri, ayrıca 17 pirinç levhadan oluşan Duyuruya Gerek Kalmadı/An Announcement Will Be Made Later adlı çalışması yer alıyor.

Nazım Hikmet Richard Dikbaş 1973 yılında İngiltere’nin Leeds şehrinde doğdu. Sosyoloji ve felsefe öğrenimi gördü. Daha önce Zen ve Hafriyat gruplarının üyesiydi, çizimleri Hayvan dergisinde yayınlandı, edebiyat ve sanat alanında çeviriler yapıyor. 2007’de 3 arkadaşıyla beraber Karşı Sanat’ta İmparatorluk Hala Çöküyor sergisini düzenledi, yine 2007’de Noktaları Birleştir adlı sergiye katıldı. Hafriyat grubunun üyesi olarak Hafriyat Karaköy’ün kuruluşunda bulundu ve burada düzenlenen bazı sergilere katıldı.


istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT