Hilal Ve Güneş İstanbul`da Üç Japon

Tarihler: 16 Ekim 2010 Cumartesi ~ 20 Şubat 2011 Pazar

Yer: İstanbul Araştırmaları Enstitüsü

Adres: Meşrutiyet Caddesi No: 47 34443 Tepebaşı/ Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 334 09 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 16, 2010 ~ Şub 20, 2011

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, 120 yıldır süren Türkiye - Japonya dostluğunun başlangıç yıllarına ve bu dostluğun inşa edilmesinde önemli rolleri olan üç sıradışı Japon’un İstanbul’daki yaşantılarına tanıklık eden ilginç bir sergiye ev sahipliği yapıyor; “Hilal ve Güneş / İstanbul’da Üç Japon; Yamada Torajirō, Itō Chūta, Ōtani Kōzui”.

Türkiye - Japonya ilişkilerinin başlangıç döneminde İstanbul’u ziyaret eden üç Japon’un; işadamı ve çay merasimi üstadı Yamada Torajirō, mimar, profesör ve ilk Japon mimarlık tarihçisi Itō Chūta ile Budist din adamı, araştırmacı Ōtani Kōzui’nin Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında özellikle İstanbul yaşantılarını bugüne taşıyan “Hilal ve Güneş / İstanbul’da Üç Japon; Yamada Torajirō, Itō Chūta, Ōtani Kōzui” sergisi, 2010 Türkiye’de Japonya Yılı’nda iki dost ülke ilişkisinin başlangıç ve şekillenme sürecine farklı bir bakışla, yeni ışıklar tutuyor.

Japonya’da kendi alanlarında iz bırakmış üç önemli kişilik olan ve aynı dönemlerde, 19. yüzyıl sonu - 20. yüzyıl başında, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’ne merak sararak İstanbul’a gelen Yamada Torajirō (1866-1957), Itō Chūta (1867-1954) ve (1876 Ōtani Kōzui -1948) Türkiye’de yaşadıklarına dair eserler de bıraktılar. İşadamı ve Çay Merasimi üstadı Yamada Torajirō Toruko Gakan / Türkiye Resimli Bir Bakış” adlı İstanbulu çağdaş bir Japon’un gözünden okuyan bir kitap yazdı. Mimar, profesör ve ilk Japon mimarlık tarihçisi Itō Chūta Osmanlı topraklarını kapsayan ayrıntılı bir seyahatname, mimari eserlerle ilgili çizimler, fotoğraflar ve konferans kayıtları bıraktı. Budist din adamı, araştırmacı Ōtani Kōzui ise Cumhuriyet`in ilk yıllarında önce Atatürk ile Ankara Sanayii Zıraiye şirketini sonra da, Bursa’da Mehmet Memduh Bey (Gökçen) ve Kavalalı Hüseyin Bey ile birlikte, şehirde ipek kumaş üretimini canlandırmaya yönelik, ipek dokumacılığı üzerine bir fabrika kurdu.

Üç Japon’un kişisel izlenim ve tecrübelerinden yola çıkarak, iki ülkenin ilişkileri ve küresel tarih sahnesindeki durumunu da anlatan “Hilal ve Güneş / İstanbul’da Üç Japon; Yamada Torajirô, İtô Chûta, Ôtani Kôzui” sergisinde, Japonya ve Türkiye’deki müzelerden, özel koleksiyonlardan ilk kez gün ışığına çıkan pek çok tarihi eser, obje ve dökümanlar yer alıyor.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün sergi salonlarında 20 Şubat 2011’e kadar ziyarete açık kalacak olan “Hilal ve Güneş / İstanbul’da Üç Japon; Yamada Torajirô, İtô Chûta, Ôtani Kôzui” sergisi için 15 Ekim Cuma 18:30’da Pera Müzesi’nde Açılış Daveti düzenlecek.

Açılış öncesinde ise Pera Müzesi Oditoryumu’nda saat 17:00’de geleneksel Japon Çay Töreni gerçekleşecek. Japonya`nın 400 yıllık Sohen Çay Okulu’nun ustası Yamada Torajirô’nun torunu olan ve günümüz ustası Lemoto Yamada Sohen’in, -tıpkı Yıldız Sarayı’nda II. Abdülhamid’e çay merasimi yapan dedesi gibi- icra edeceği özel Çay Töreni için Japonya’dan 40-45 kişilik özel bir ekip geliyor. Yaklaşık bir saat sürecek ve geleneksel kıyafetlerle icra edilecek olan seremoninin büyük ilgi uyandırması bekleniyor.

Mitsubishi Corporation ve Japan Foundation sponsorluğunda gerçekleşen serginin küratörlüğünü Ekrem Işın, Proje yöneteciliğini Prof. Dr. Selçuk Esenbel, bilimsel danışmanlıklarını da Dr. Miyuki Aoki Girardelli ve Erdal Küçükyalçın yaparken, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü kültürel, sanatsal ve bilimsel etkinliklerin, ülkeler arası ilişkilerin güçlendirilmesindeki etkin rolünün altını çiziyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT