İlhan Koman - Sonsuzluk-Eksi-Bir

Tarihler: 19 Ekim 2012 Cuma ~ 17 Kasım 2012 Cumartesi

Yer: Egeran Galeri

Adres: Kemankeş Mah. Tophane İskele Cad. No. 12 A Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 251 1251

Web: http://http://www.egeran.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 19, 2012 ~ Kas 17, 2012

Egeran Galeri İlhan Koman’ın 1970’lerin sonunda geliştirdiği, Sonsuzluk-Eksi-Bir serisinden dört heykelin gösterileceği, çığır açan bir sergiyi sunmaktan mutluluk duyuyor. İlhan Koman Vakfı’yla işbirliği içinde üretilen bu heykellerle seri, sanatçının orijinal planlarına göre ilk kez gerçekleştiriliyor ve Türk sanat tarihinde önemli bir adım atılıyor.

İlhan Koman (1921-86), Türk Modern ve Çağdaş sanat tarihinde önemli bir figür. Heykelleri -hem anıtsal boyutlardaki kamusal alan eserleri, hem de küçük boyutlardaki serileri- malzemelerin doğasını ve biçimin olasılıklarını araştırıyor. Minimalizmde yer etmiş Koman’ın soyut heykel biçimleri, bilimsel fikirlerden beslenip, doğayla güçlü bir bağ kurmuş ve “bilinenin içindeki bilinmeyeni” keşfetme arzusundan yola çıkmıştır.

Sonsuzluk-Eksi-Bir serisi, birçok açıdan Koman’ın ilgilerini mükemmel bir şekilde ifade ediyor. Uçurtma kuyruklarından esinlenen bu eser grubu, basit bir yapısal fikrin sonsuz olasılıklarını araştırıyor: Sonsuzluk-eksi-bir. Bu yapısal fikir, her eserde kavramın farklı bir türevinin sunulmasıyla üç boyuta dönüşüyor.

İlhan Koman eserlerinde kullandığı malzemenin; taşın, metalin, çamurun ve ahşabın içindeki yapıyı açığa çıkarak; doğasını araştırdı. Sanatçının deneysel yaklaşımı, özellikle biçimsel yapının kullanılan malzemenin esnekliğine meydan okuduğu Sonsuzluk-Eksi-Bir serisinde görülebilir. Koman alüminyum, ahşap ve paslanmaz çelikten prototipler üretti ve bu süreçte kullanılan malzemelerin doğasında fikirlerinin tamamen ifade edilmesi için gerekli esnekliğin olmadığını fark etti. Son kararı, eserlerin yapısını vurgulamak için dönüş veya dalga sayısını gösterecek şekilde tek tarafı maviye anotlanmış titanyumla Sonsuzluk-Eksi-Bir serisini üretmekti.

Egeran Galeri Salı’dan Cumartesi’ye 11:00-18:00 saatleri arasında açık.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT