İlk Raunt

İlk Raunt

Tarihler: 14 Şubat 2018 Çarşamba ~ 12 Mayıs 2018 Cumartesi 11:00 - 18:00

Yer: Galata Özel Rum İlköğretim Okulu

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 14, 2018 ~ May 12, 2018

Çarmıklı Koleksiyonu’ndan kapsamlı bir seçki sunan “İlk Raunt”, sanatseverlerle yaşanacak heyecanlı bir karşılaşmanın zilini çalıyor. Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda 6 Mart – 12 Mayıs tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak olan sergi; pentürden enstalasyona, fotoğraftan videoya kadar farklı disiplinlerdeki çalışmalar üzerinden yerel çağdaş sanat pratiğinin son dönemine dair çok katmanlı bir okuma vadediyor.

Toplumsal duyarlılık alanlarından beslenen, yaratıcısının bireysel eğiliminin özgün ve özgürlüğü mertebesinde vücut bulmuş 100’e yakın yapıtın bir araya getirildiği “İlk Raunt”; koleksiyoncu ve koleksiyon kimliğinin ötesinde derinleşen bütünsel söylemini izleyiciyle paylaşıyor. Çeşitli medyumlardan işlerin ortaya konduğu seçki; yıllar boyu titizlikle örülmüş bir fikir ve arayış serüvenini gözler önüne seriyor.

Koleksiyoncunun; doğrudan üzerine aldığı küratoryal sorumluluk ile kendi gözünden hikâyeleştirdiği bu serüven, her katta ve odada yepyeni diyalog ve açılımların sınırını zorluyor. Türkiye’de kavramsal sanatın mihenk taşı sayılabilecek isimler ile sanat piyasasının ışıklarından uzakta kalmış aykırı, yenilikçi ve derdini üretimine dökmüş genç yeteneklerin tek bir çatı altında toplandığı sergi, halen güncelliğini koruyan konulara dair keskin ve ortak bir eleştirel bakışın ürünü olarak öne çıkıyor.

Toplumsal travmalarımıza her gün bir yenisinin eklendiği bu yoğun gündemde; bireysel varoluş mücadelesi, cinsiyet ve kimlik politikaları, aile içi şiddet, erk iktidarı, kadın hakları, namus, gelenekselçağdaş ikilemi gibi meselelerde sözünü sakınmayan 70’ten fazla sanatçının yapıtları, serginin baş rol oyuncuları olarak taçlandırılıyor.

“İlk Raunt”, vicdani sorumluluk sınırlarını yeniden belirlemeye giden kapıları açabilmek adına; tüm cesaretiyle, birlikte ringe çıkan sanatçı ve koleksiyoncunun güç birliğine vurgu yapıyor. Sergi süresince; panel, tematik tur ve performans gibi etkinliklerle mekâna dinamizm katacak olan seçki;sanatseverleri, bu maça katılmaya davet ediyor.

Sergi, 12 Mayıs tarihine dek Salı – Pazar, 11:00 – 18:00 arası Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda izlenebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT