Incognito

Tarihler: 03 Şubat 2012 Cuma ~ 03 Mart 2012 Cumartesi

Yer: CDA-Projects

Adres: İstiklal Cad. Mısır Apt. No:163 K.2 D.5 Beyoğlu / İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 251 12 14

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 3, 2012 ~ Mar 3, 2012

Incognito
3 Şubat-3 Mart 2012
Elif Varol Ergen

CDA-Projects, yeni yılın ikinci sergisini İllüstrasyon sanatçısı Elif Varol Ergen'in "Incognito" isimli ilk kişisel sergisiyle yapıyor.

Çocukların, anne ve baba figürlerine yönelttikleri şiddet anlarını ve medyada son yıllarda sıkça yeralan çocuk istismarlarını çıkış noktası olarak belirleyen sanatçı bu ürkütücü durumların öncesi ve sonrasıyla ilgili durumları hikayeci bir tavırla yorumluyor.

Elif Varol Ergen, bu sergiyi, her yapıtla farklı bir bölümü anlatılan bir senaryonun parçaları olarak kurguluyor. Latince incognitus’tan gelen, Türkçe'de ise gizlenen kimlik veya takma ad olarak tanımlanan "Incognito"; konusunu aldığı şiddet ve cinsel istismar mağduru küçük çocukların isimlerini gizleme zorunluluğu ile ilgili bir gönderme olarak kullanıyor.

Sanatçıya göre: “Yetişkinlerin travmatik ve acımasız dünyalarının, çocuk bedeni ve ruhu üzerindeki şiddetli yansımaları, yaşayan ama yaşamın farkında olmayan, acı çekip bunu sadece düş kırıklığı sanan ve cinsiyetinden utanan çocuk karakterler üretiyor.” Ergen’in çalışmalarındaki karakterler, henüz yetkin bir bilince erişemeden birer soluk yüzlü, sivri dişli, gölgeli, katrana bulanmış tuhaf varlıklara, ve katillere dönüşüyorlar. Görüntülerdeki yüksek doz, grotesk, ağır biçim bozulmaları, sarkan ve eriyen formlar, yoğun kırmızı ve siyah kontrastlarla bir araya geliyor. İçerikteki kırılganlık ve bastırılmışlık, izleyicinin empati kurmasını kolaylaştırırken, bu deneyimin devamında da izleyici belleği çalışmalarla olan diyaloğunu devam ettiriyor.

Akrilik, mürekkep, serigrafi ve digital resimleme gibi teknikler kullanan sanatçı, işlerinin üretim aşamasında kendini sınırlayan bir yaklaşımdan uzak durmaya çalışıyor. Sergilemede tuval, serigrafi, karışık teknik, cnc kesim üretimler ve mono baskıların kullanıldığı sergi “Incognito” 3 Şubat-3 Mart 2012 tarihleri arasında CDA-Projects’in Mısır Apartmanı’ndaki galerisinde izlenebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT