İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar

İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar

Tarihler: 16 Temmuz 2019 Salı ~ 18 Ağustos 2019 Pazar

Yer: İstanbul Modern

Adres: Asmalımescit Mahallesi Meşrutiyet Caddesi, No:99 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 334 7300

Faks: 0212 243 4319

Web: https://www.istanbulmodern.org/

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Tem 16, 2019 ~ Ağu 18, 2019

Almanya’nın köklü sanat kurumu Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (ifa, Institut für Auslandsbeziehungen) işbirliği, Goethe-Institut İstanbul’un katkılarıyla 22 Şubat–7 Temmuz 2019 tarihleri arasında izleyiciyle buluşan“İplikten Çözülenler: Tekstilde Küresel Anlatılar” sergisi Türkiye’den sanatçıların yapıtlarıyla İstanbul Modern’de devam ediyor.

18 Ağustos’a kadar ziyaret edilebilecek sergide tekstil malzemesi kullanarak estetik ve kültürel anlatılar meydana getiren Türkiye’den 11 sanatçının 30’un üzerinde çalışmasına yer veriliyor.

Tekstil malzemesinin sanatsal ifade çeşitliliğini incelerken tarihsel, toplumsal ve kültürel anlamlarını da sorgulayan sergide Belkıs Balpınar, Hussein Chalayan, Burhan Doğançay, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Şakir Gökçebağ, Gözde İlkin, Gülsün Karamustafa, Servet Koçyiğit, İrfan Önürmen, Sabire Susuz, Harald Schmidt Arşivi ve Ziya Tacir’in çalışmaları izleyiciyle buluşuyor.

Eyüboğlu’ndan Doğançay’a
“İplikten Çözülenler” sergisi, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun unutulmaya yüz tutan yazmacılık geleneğini canlandırıp tekrar hayata geçirme hikâyesinden Burhan Doğançay’ın Aubusson halı dokuma atölyelerinde gerçekleştirdiği duvar halılarına kadar birçok farklı hikâyeyi bir araya getiriyor.

Sergide Türkiye’de resim ile nakış, dokuma, yazmacılık geleneği arasında bir sentez kurgulayan ilk sanatçılardan Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun ürettiği yazmalar da yer alıyor. Sanatçının ürettiği yazma kalıplarının bir kısmı da ilk defa izleyiciyle buluşuyor. 1958 yılında mimar Turgut Cansever tarafından tasarlanan, Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun sanatçı eşi Eren Eyüboğlu’yla birlikte 1975 yılındaki ölümüne kadar ev ve atölye olarak kullandığı mekândan, fotoğraf sanatçısı Ziya Tacir’in çektiği güncel fotoğraflar da sergide yer alan özel alanlardan biri olarak konumlanıyor.

Sergiye özel üretim
Sanatçı Şakir Gökçebağ’ın Goethe-Institut İstanbul’un desteğiyle Şark halılarını mekâna özgü olarak yeniden ve bu sergi için özel olarak ürettiği “Kozmos” adlı yapıtı da “İplikten Çözülenler”de yer alıyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT