İstanbul Contrast , Esin Şehri Olan Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’da

Tarihler: 26 Ağustos 2010 Perşembe ~ 19 Eylül 2010 Pazar

Yer: İstanbul Modern

Adres: Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası Antrepo No:4 Karaköy İstanbul

Telefon: 0212 334 73 00

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ağu 26, 2010 ~ Eyl 19, 2010

Zıtlıkların ahengi ile buluşma, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla İstanbul’da

Paris Moda Haftası ve Fransa’da Türkiye Mevsimi Final Etkinlikleri kapsamında Paris Musée des Arts Décoratifs’te yer alan Dice Kayek’in “İstanbul Contrast” sergisi, şimdi de İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla 26 Ağustos- 19 Eylül tarihleri arasında İstanbul Modern’de sanatseverlerle buluşuyor.

Dice Kayek imzasının yaratıcıları Ece ve Ayşe Ege’nin “İstanbul Contrast” sergisi, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı’nın katkılarıyla dün İstanbul Modern’de açıldı. Serginin basın toplantısında, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi birer konuşma yaptı. Devlet Bakanı Zafer Çağlayan sergiyi basın toplantısından önce gezdi. Serginin açılışına Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış , Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu katıldılar. Devlet Bakanı Hayati Yazıcı da bugün sergiyi ziyaret etti.

İstanbul’un barındırdığı görkemli tarihin modern yüzü Dice Kayek tasarımlarında yeniden yorumlanıyor. Dice Kayek, kentte yan yana gelen zıtlıkların yarattığı kültürel değeri 26 farklı tasarımla ortaya koyarken, her giysi İstanbul’un farklı bir yüzünü simgeliyor.

Sergide Dolmabahçe Sarayı Kış Bahçesi’nin büyülü güzelliği, dantellerle bezenmiş bir kıyafette, Galata Köprüsü’nün ferforjeleri ise metal parçalarla işlenmiş bir başka siluette karşımıza çıkıyor. “Kubbe”, “Kumru”, “Lokum”, “Galata”, “Topkapı”, “Lale”, “Kaftan”, “İstanbul Modern” ve “Boğaziçi” bu özel giysilerden sadece birkaçı.

Dice Kayek’in tasarımcıları Ece ve Ayşe Ege, İstanbul’un her zaman kendileri için eşsiz bir esin kaynağı olduğunu belirterek, bu güzel kente ithaf ettikleri ‘İstanbul Contrast’ sergisi için, “İstanbul’un barındırdığı o muhteşem zıtlıklarla, hayret ve heyecan uyandıran ahengini giysilerle yorumladık. Tarihe salınan köklerinden, geleceğe uzanan modernizmine, mimarisinden tatlarına, kokularından Boğaziçi’nin o göz alıcı ışıltısına, eskiyle yeniyi birbirine bağlayan kaotik ama bir o kadar da dengeli, birbirinden farklı kültürleri barındıran bu büyülü şehri, özel tasarımlarla imgeledik. Her giysi İstanbul’un farklı bir yüzünü yansıtıyor. İstanbul Contrast, bu ahenge övgüdür” dedi.

2010 yılı Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’un aynı zamanda dünya moda merkezlerinden biri olması için emek veren değerli sanatçılara, giyim sektörünün ilgili tüm kişi ve kuruluşlarına teşekkür eden İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç,“İstanbul Fashion Week 2010 etkinlikleriyle eş

zamanlı olarak şehrimizde gerçekleştirilen ‘İstanbul Contrast’ sergisinin, İstanbul’un uluslararası moda-tasarım merkezi olarak konumlandırılmasında önemli katkısı olacağına yürekten inanıyor, İstanbul’un farklılıklarından ve simgelerinden ilham alan bu etkileyici moda-tasarım sergisinin, Ajansımızın katkılarıyla İstanbul’da gerçekleştirilmiş olmasından dolayı gurur duyuyorum” dedi.

İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, Dice Kayek markasının yaratıcıları Ece ve Ayşe Ege’nin İstanbul’un kültürel farklılıklarını simgeleyen tasarımlarından oluşan “İstanbul Contrast” sergisinin müzede açılan ilk kısa süreli sergi olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “‘İstanbul Contrast’, İstanbul Modern’in çağdaş sanatın disiplinlerarası kimliğine açık, farklı düşünce ve ifade tarzlarını bir araya getiren sergileme anlayışının bir parçası olarak, ana sergi alanları dışında kısa süreli olarak açılan ilk sergimiz olma özelliğini taşıyor. Müzenin çeşitli alanlarında, farklı disiplinlerdeki etkinliklere ev sahipliği yaparak, yaratıcılığı, çeşitliliği, yeni fikirleri ve yaklaşımları daha geniş bir yelpazede izleyiciyi sunmayı amaçlıyoruz. Bu sayede hem farklı sanatçı projelerine hem de çağdaş sanattaki güncel dönüşümlere yer vermiş olacağız.”

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Tanrıverdi bu yıl üçüncü kez düzenlenecek olan İstanbul Fashion Week ile İstanbul’u dünyanın önde gelen moda merkezlerinden biri olarak görmek istediklerini vurgulayarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İTKİB olarak modanın tüm unsurlarını barındıran yemyeşil bir orman yaratmak istiyoruz. ‘İstanbul Contrast’ ile şehrimizin farklı yüzlerini tüm dünyaya sergileyen Ayşe ve Ece Ege ile gurur duyuyoruz. Hüseyin Çağlayan’ın sergisinden sonra moda ve sanatın ayrılmaz bir bütün olduğunu gözler önüne seren sergi 19 Eylül’e dek devam edecek ve tıpkı Hüseyin Çağlayan sergisinde olduğu gibi ülkemizin yıldızını parlatmaya devam edecek.”

Yerebatan Sarnıcı ve İstanbul Contrast
Sergi, tasarımcı Arik Levy’nin Dice Kayek için özel olarak tasarladığı “LogForest” enstalasyonu ve ses kompozitörü Leon Milo ile birlikte gerçekleştirdiği ses efektleri ile de dikkat çekiyor. Dice Kayek’in tasarımları, Levy ve Milo’nun yorumuyla, Yerebatan Sarnıcı’nı yaşatan sesler, gölgeler ve sütunlar eşliğinde sanat ve modaseverlerin karşısına çıkıyor.

Dice Kayek’in isteği üzerine markanın İstanbul esinli tasarımlarıyla bütünleşmesi için, zamanda ve zihinde özgün bir deneyim yaşatan heykelsi bir enstalasyon yaratan Arik Levy, LogForest’ı şöyle anlatıyor: “‘İç-dış kavramını’ ve ‘kontrastları’ sorgulayan enstalasyon, mekâna farklı açılarda yayılmış kristal biçiminde, büyük boyutlu ağaç gövdelerinden oluşmaktadır. Yapıt, büyümeye, gelişmeye, evrime ve dönüşüme gönderme yapan küresel Absent Nature (Varolmayan Doğa) projesinin bir parçasıdır. Burası, görsel doku kadar suyun altında/üzerinde olma ve zemin algısı da veren bir mekândır. Belirli bir yönelimi olmayan LogForest sürekli evrim halindedir ve bu sürekli genişleme süreci, ilham verici Yerebatan Sarnıcı’nın yanı sıra, Dice Kayek’in en yeni tasarımı Boğaziçi’nin mekânını ve seslerini de yansıtır. Giysiler sanki yerden yükseliyormuş gibi havada asılı duruyorlar. Her bir gövdenin ardında yeni bir tasarımı, anlamı ve esin kaynağını keşfetmek mümkün. Bu enstalasyon İstanbul kentinin metaforudur.”

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT