İstanbul Sokaklarında Her An Bir Dinozorla Karşılaşabilirsiniz!

Tarihler: 21 Ocak 2012 Cumartesi ~ 01 Şubat 2012 Çarşamba

Yer: Çeşitli Mekanlar

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 21, 2012 ~ Şub 1, 2012

İstanbullular 65 milyon yıl önce soyu tükenmiş olan dinozorların ‘en büyük ve en zekisi’ ile tanışmaya hazırlanıyor. 21 Ocak- 1 Şubat tarihleri arasında dinozorların en görkemlisi olarak bilinen Spinosaurus şehirde farklı noktaları gezerek İstanbullularla tanışacak.

Milyonlarca yıl önce soyları tükenmiş olan dinozorların İstanbul’daki yeni evleri 10bin m2 alan üzere kurulu, Avrupa’nın en büyük tema parkları arasında gösterilen Jurassic Land. Forum İstanbul AVM’de Eylül 2011’den itibaren hizmet veren ve tüm yıl boyunca açık olan Jurassic Land, 70 çeşit dinozor arasında tarihte en gösterişli cins olarak kabul edilen Spinosaurus’u 21 Ocak 2012, saat 13:00’de Taksim Meydanı’nda İstanbullularla tanıştırıyor. Etçil tür sınıfında olan Genç Spinosaurus Taksim’den başlayarak iki hafta süreyle İstanbul’un 6 farklı bölgesinde İstanbullularla buluşacak ve ardından evine, Jurassic Land’deki yeni yuvasına geri dönecek.

Dikenli sürüngen anlamına gelen, yaklaşık 100 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen Spinosaurus, tahmini beyin ağırlığının vücut ağırlığına oranına bakılarak dinozorlar arasında en yüksek zekaya sahip olduğu düşünülmektedir.

Gözlerinizi dört açın her an yanınızdan bir dinozor geçebilir!

Etkinlik tarihleri:

21 Ocak C.ts Taksim-Harbiye arasında 13:00-17:00

23 Ocak Pts Beşiktaş-Bebek arasında 12:00-17:00

25 Ocak Çrş Bakırköy Meydan civarı 12:00-17:00

27 Ocak Cuma Suadiye-Kızıltoprak arasında 12:00-17:00

28 Ocak C.ts Suadiye-Kızıltoprak arasında 12:00-17:00

30 Ocak P.ts Maslak-Zincirlikuyu arasında 12:00-17:00

01 Şubat Çrş Kavacık-4.Levent arasında 12:00-17:00

SPINOSAURUS HAKKINDA:

Adı: SPINOSAURUS

Anlamı: “Dikenli” sürüngen

Yürüme alışkanlığı: İki ayağı üzerinde, zaman zaman da küçük elli ön kollarını da kullanarak dört ayak üzerinde yürüyordu.

Beslenme biçimi: Etobur/Leşcil olduğu da düşünülüyor

Boyutları: Kol ya da bacak kemikleri henüz bulunamamış olduğundan, tahminlere dayanılarak, Spinosaurus’un yaklaşık olarak 16 ila 18 metre boyunda ve aşağı yukarı 4 ton ağırlığında olduğu düşünülüyor.

Doğal yaşam alanı: Deniz seviyesine yakın tropikler. Gür ve verimli ormanlarla kaplı taşkın ovalar. Gelgitli düzlükler, kanallar ve tropik bitkiler ihtiva eden ormanlar arasındaki kurak, yarı kurak kıyı araziler.

Yaşadığı zaman aralığı: Yaklaşık 100 milyon yıl önce

İlk fosil 1912’de Kahire (Mısır)’da bulundu.

Son bulgulara göre Spinosaurus bilinen bütün etçil dinozorlar içerisinde (ki buna Tyrannosaurus Rex ve Giganotosaurus da dahil) en büyük olanıdır.

Notlar: Spinosaurus’a ait fosil kalıntılar 2. Dünya Savaşı’ndaki bombalamalar esnasında yok oldu, ancak kafatasına ait başka parçalar son yıllarda gün yüzüne çıktı.

İstanbul Sokaklarında Her An Bir Dinozorla Karşılaşabilirsiniz!

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT