Juan Botella Lucas - Yedi Uyurlar/İkinci Diriliş

Tarihler: 17 Ekim 2012 Çarşamba ~ 18 Kasım 2012 Pazar

Yer: Pi Artworks Tophane

Adres: Boğazkesen Cad. No:76 34433 Tophane Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 245 40 87

Web: http://http://www.piartworks.com

E Posta: info@piartworks.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 17, 2012 ~ Kas 18, 2012

Juan Botella Lucas “Yedi Uyurlar (İkinci Diriliş)” adlı solo sergisiyle 4 Ekim – 18 Kasım 2012 tarihleri arasında Pi Artworks Tophane’de. Sergi Lucas’ın Anadolu coğrafyası ve tarihçesine dayanan, kutsal kitaplarda bahsedilen “Yedi Uyurlar” efsanesinden esinlenerek oluşturduğu projenin ikinci bölümü.

“Yedi Uyurlar (İkinci Diriliş)”, efsanede yer alan mağaranın fiziksel gerçekliğinin bir yorumu. Dünyada araştırmacıların Yedi Uyurlar’ın mağarası olduğunu tahmin ettiği 33 adet mağara var. Bu mağaralar yüzeysellik ve derinliği, maddi ve ruhaniyi, tatil eğlencesi ve ölümsüzlük düşüncesini bir arada barındıran turistik merkezler. Sanatçı bu projede efsane ve tarihin yaşatılması, gerçekliğin bir parçası haline getirilmesini sorguluyor. Jorge Luis Borges’in dediği gibi: “(...) gerçek ki anası tarihtir, zamanla yarışır, eylemlerimizin arşivi, geçmişe tanık, şimdiki zamana örnek olur, yol gösterir ve geleceğin akıl hocasıdır.”

2012 Bahar sezonunda Pi Artworks Tophane’de gerçekleştirilen projenin ilk sergisi “Yedi Uyurlar (iken)”, izleyiciyi yaşamın akıl dışı yanları ile ilgili düşünmeye ve öz eleştiri yapmaya davet ediyordu. İkinci bölümde de ilk bölümde olduğu gibi doğumun, ölümün, hastalığın, cinselliğin, düşüncenin, kabusların ve rüyaların metaforu olarak yatak formu üzerinden görselleştiriliyor.

1970 Madrid doğumlu olan Juan Botella Lucas, 1995 yılında Universidad Complutense de Madrid Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nü bitirdi. 1998 yılından beri Türkiye’de yaşayan sanatçı Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. 2007 yılından itibaren temsil edildiği Pi Artworks’te “Aklını Oynatmalar 2. Perde” (2008), “%99 Sünger %70 Su” (2009) ve “Yedi Uyurlar (iken)” (2012) sergilerini yapmıştır. Ayrıca katıldığı önemli sergiler arasında “Ateşin Düştüğü Yer”, Depo (İstanbul, 2011); “Fasa Fiso”, Cer Modern (Ankara, 2010); Hafriyat Grubu ile birlikte “10. İstanbul Bienali” (İstanbul, 2007); 22. İskenderiye Bienali (Mısır, 2003); Levent Çalıkoğlu küratörlüğündeki “Ölüm=Ölüm” (İstanbul, 2001); “Musen on Line” Uluslararası Heykeltraş Sempozyumu, Lügen Museum, (Almanya, 1999) yer almaktadır. Sanatçı 1999 yılında Berlin Güzel Sanatlar Akademisi tarafından "Meister Schuler" ödülünü almıştır.

Juan Botella Lucas’ın 18 Kasım 2012 tarihine kadar Pi Artworks Tophane’de devam edecek olan Yedi Uyurlar (İkinci Diriliş) adlı sergisi, Pazar ve Pazartesi hariç her gün 10:30-19:30 saatleri arasında gezilebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT