“Kadim” Hoca Hattatlar ve Ali Toy Karma Resim Sergisi

“Kadim” Hoca Hattatlar ve Ali Toy Karma Resim Sergisi

Tarihler: 21 Kasım 2019 Perşembe ~ 21 Aralık 2019 Cumartesi 11:00 - 18:30

Yer: Biriz Sanat Galerisi

Adres: Teşvikiye Fırın Sok. No. 4/A K. 1 Teşvikiye Mah. Şişli İstanbul

Telefon: 0535 203 76 25

Web: http://birizartproject.com/

E Posta: info@birizartproject.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 21, 2019 ~ Ara 21, 2019

Küratörlüğünü Sanat Tarihçisi Mert Yüksel’in üstlendiği sergide, Ali Toy’un sanat hayatının son 30 yılı içerisinde üretmiş olduğu, her döneminden 30’u aşkın ta’lik, celi ta’lik, ma’kıli, kufi, modern, sülüs yazı çeşitlerinde yazmış olduğu eserleri yer alacaktır. Sergide aynı zamanda Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinin en değerli hattatlarından Hüsameddin Zerrinkalem, Kamil Akdik, Mehmet Nuri Sivasi, Macid Ayral, Kamil Ülgen, Hamid Aytaç, Emin Barın, Ali Alparslan, Hasan Çelebi, Hüseyin Kutlu ve Fevzi Günüç’ün eserleri sanatseverler ile buluşuyor. Sergideki eserler 16.y.y.’dan günümüze kadar tarihlenmektedir.

Sergi, ismini; başlangıcı olmayan, eski zamanlara ait, eşsiz manalarına gelen Kadim kelimesinden almıştır. Kadim kelimesi, aynı zamanda el- Kadim olarak da Allah (C.C.) ‘ın, kadim varlığının ebedi olduğunu da anlatan esmalarındandır. Türk hat sanatında, Ali Toy’un klasik yazı üslubunu terk etmeden oluşturduğu yenilikçi istif ve yazı tasarımları Türk hat sanatını ve Ali Toy’u geleceğe taşıyacaktır. Ali Toy’un hattında tasarımlar sade ancak hatların ifadesi ve etkisi izleyicisi karşısında güçlüdür. Ta’lik yazıyı en güçlü şekilde ifade eden yaşayan hattatlarımızdandır.

Yüksek Mimar olan Ali Toy, 1960 yılında Kütahya’da doğmuştur. İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun olup, YTÜ’de yüksek lisans yapmıştır. Hat sanatıyla tanışması öğrencilik yıllarında olmuştur. 1985 yılında hocası Ali Alparslan ile tanışıp 1988 yılında hocasından ta’lik hattan icazetini almıştır. Birçok sergiye katılan Ali Toy, IRCICA’da uluslararası 6 ödül kazanmıştır. 2017 yılında ''Modern mimari ile hat sanatını aynı güzellikte buluşturmayı başarması, tasarımlarındaki kendine has yalın, etkili ve dengeli üslubuyla geleneksel hat sanatımıza bir bakıma yeniden can suyu vermesi'' sebebiyle ‘Geleneksel Sanatlar’ dalında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne layık görülmüştür.

Sergi, 21 Aralık’a kadar Biriz Sanat Galerisi’nde Pazar günleri hariç diğer günler 11.00 - 18.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT