Kantarın Topuzu Sergisi

Kantarın Topuzu Sergisi

Tarihler: 21 Eylül 2016 Çarşamba ~ 06 Eylül 2017 Çarşamba

Yer: Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eyl 21, 2016 ~ Eyl 6, 2017

Toplumun ve ticaretin tarihine ayna tutan “teraziler, ağırlıklar ve ölçü aletleri” Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi, Bursalıları yepyeni bir sergi ile buluşturmaya hazırlanıyor. “Kantarın Topuzu” isimli, farklı dönemlere ait terazi, ağırlık ve ölçü aletlerinden oluşan özel koleksiyon, 21 Eylül’den itibaren ziyaretçilerini ağırlamayı bekliyor. Dünyada dengenin, adaletin, hakça bölüşme ihtiyacının ve değer biçmenin insanlık tarihinin en gerilerine kadar uzandığını anımsatan ölçü aletlerinin hikâyeleri, ziyaretçilerini tarih sayfalarında heyecan verici bir yolculuğa sürüklemeye hazırlanıyor.

Anadolu’da ticaretin tarihine ve kültürel hayata dair izler taşıyan Kantarın Topuzu Sergisi, 21 Eylül tarihinde Bursa’da bulunan Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi’nde ziyaretçilerini ağırlamaya başlayacak. Daha önce “Aynı Tas Aynı Hamam”, “Atlı Karınca; Oyuncaklar”, “Zaman Makineleri; Saatler” ve “İşte Benim Zeki Müren” gibi özel sergi koleksiyonlarına ev sahipliği yapan müzede, tarih sayfalarına yolculuk bu kez ticari ve toplumsal hayatta önemli izler bırakan teraziler, ağırlıklar ve ölçü aletleri ile yapılacak.

Tarihi milattan önce 5000 yılına kadar uzanan ölçü aletleri, sadece dünyayı değiştiren ve ekonomik hayatı şekillendiren bir gereç olarak değil; tarih boyunca ilişkilendiği denge, adalet ve hassasiyet gibi kavramlarla; felsefeye, bilime ve sanata ilham veren bir simge kabul ediliyor. Yüksek Mimar A. Naim Arnas’ın uzun yılara dayanan çalışmasıyla bir araya getirilen koleksiyonda, birbirinden farklı terazi, ağırlık ve ölçü aletlerinin, mutfaktan ticaret hayatına; ekonomiden bilime ve kültürel yaşama açılan bir yelpazede, hayatımızda bıraktığı izlere tanıklık etmek mümkün. Kantarın Topuzu Sergisi, ölçü aletlerinin toplumu ve ekonomik hayatı nasıl etkilediğini ziyaretçilere hissettirecek.

Eski Mısır’dan Roma Medeniyeti ve Bizans’a; oradan da yakın tarihimize uzanan bu yolculuk, terazilerin toplum hayatına olduğu kadar insanların günlük yaşamına nasıl etki ettiğini de gözler önüne seriyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT