Kayıp Dillerin Fısıldadıkları Sergisi

Tarihler: 11 Haziran 2014 Çarşamba ~ 01 Temmuz 2014 Salı

Yer: Rezan Has Müzesi

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 11, 2014 ~ Tem 1, 2014

Yazının Evrimine Yolculuk Rezan Has Müzesi’nde

Kadir Has Üniversitesi Rezan Has Müzesi, yazının evrimine ışık tutacak çok özel bir sergiyi daha sanatseverler ve tarih meraklıları ile buluşturuyor. Yazının resim olarak doğuşundan bugüne kadarki serüveninin gözler önüne serileceği, yazının ve dilin toplumlar üzerindeki etkisinin anlatıldığı ‘Kayıp Dillerin Fısıldadıkları-II’ Sergisi 1 Temmuz 2014 tarihine kadar ziyaretçilere açık olacak.

"Kayıp Dillerin Fısıldadıkları-II" Sergisi, Rezan Has Müzesi’nin yayın sponsorluğunda bulunduğu uluslararası arkeoloji dergisi Actual Archaeology Magazine Anadolu’nun Kayıp Dilleri kapak konulu son sayısı ile paralel yürütüldü.

Kadir Has Üniversitesi Rezan Has Müzesi’nin hazırladığı sergi; insanoğlunun var olduğu günden günümüze uzanan yolculuğunda, duygu ve düşüncelerini paylaşabilmek için geliştirdiği yöntemler konusunda geniş bir kaynak niteliği taşıyor.

M.Ö. IV. Bin yılın ortalarında yazının keşfiyle birlikte, insanoğlu için “tarih” de başlamış olacaktı. İnsanlar düşüncelerini, kurallarını, şikâyetlerini, haykırışlarını, üzüntülerini ve sevinçlerini yazı ile ölümsüzleştirmeye başladılar. Mezar yazıtlarından, antlaşmalara, adak yazıtlarından, tarihsel olaylara kadar pek çok konuda duygu, düşünce ve isteklerini yazıtlar yoluyla diğer insanlar ve toplumlar ile paylaştılar.

Taşların sessiz haykırışlarını dile getiren Kayıp Dillerin Fısıldadıkları sergisi; yazı ile insanoğlunun uygarlaşma sürecindeki kültürel etkileşimlerden, dini inanışlara; ticari ilişkilerden, günlük hayatı belirleyen sosyal olgulara kadar birçok konuda bilgiyi de tarih ve sanatseverler ile buluşturuyor.

Piktogramdan çivi yazısına; Hititçe’den Frigçe’ye; Urartuca’dan Likçe ve Karca’ya; Antik Yunanca’dan Latince’ye değin pek çok çözülen, çözülemeyen, bilinmeyen ve kaybolan dillerin yer alacağı sergi 1 Temmuz’a kadar ziyaretçilerini bekliyor.

www.rhm.org.tr
www.facebook.com/RezanHasMuseum

Kayıp Dillerin Fısıldadıkları Sergisi

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT