Kemal Tufan - instru-mental II

Tarihler: 15 Mayıs 2013 Çarşamba ~ 07 Haziran 2013 Cuma

Yer: Pg Art Gallery

Adres: Boğazkesen Cad.No.76/B Tophane Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 252 80 00

Web: http://http://www.pgartgallery.com?

E Posta: info@pgartgallery.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 15, 2013 ~ Haz 7, 2013

Kemal Tufan yeni sergisi ‘instru-mental II’de geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirdiği kafes formundaki çalışmalarını yeni betimlemelerle derinleştiriyor. İçerisinde kuşların yer aldığı dolmakalem ve çekiçbaşlı köpekbalığı şeklindeki metal heykellerle başlayan seri, bu sergide daha minimal formlara doğru biçimleniyor.

Sanatçının bu tarzdaki metal heykellerinin en çarpıcı özelliklerinden biri mekanda hacimsel olarak değil, ‘sınır çizme’ şeklinde yer kaplamasıdır. Tufan’ın heykellerinin bedeni girilmezdir. Bu girilmezlik, kendini görsel alanda kurmaz çünkü heykellerin içinden mekanı görmek mümkündür. Tam da bu nedenle çalışmalar algı ve mekan ilişkisi üzerinden inşa edilirler. Heykeli görebilmek için heykelin kapladığı alana eş değer bir görsel alana ihtiyaç yoktur. ‘Kafes’ mekanda mekan yaratan ve dışarıdan içerisini, içeriden de dışarıyı görmeye olanak tanıyan bir yapıdır. Heykel sanatının temel problemlerini çözümlemeye yönelik olan bu durum, aynı zamanda sanatçının ‘kamuflaj’, ‘korunma’ ve ‘doğa’ kavramlarını kendi ikonagrafisi ile yorumlamasının bir sonucudur. Tufan'ın ‘instru-mental II’ adlı sergisinde galeri tavanında konumlandırdığı bulutlarda bu nitelik özellikle görünür kılınmıştır. Kemal Tufan, gözle görülen fakat içine de girilebilen bulutun uçucu özelliklerini, kendi malzemeleriyle yeniden yorumlayarak şiirsel bir transfer gerçekleştirir. Bir yontuya dönüşen bulutun geçici formları, Tufan'ın heykellerinde hala geçirgenliğini korur.

Kemal Tufan, doğrudan düzenlemeye geçmek yerine, klasik malzemenin sınırlarında dolanarak heykelin tanımını problem edinmiş bir sanatçıdır. Paradoks, çelişki ve ironi gibi edebi oyunların heykel sanatının alanına sokulması; hareketli görüntülerin heykellerin içine gömülmesi ve zaman zaman canlı varlıkların heykel olması, Kemal Tufan’ın multidisipliner bir sanatçı olmasından değil, kendini heykeltraş olarak tanımlamasından ileri gelir. Tufan merkezde heykeli tutarak diğer malzemelerin heykelleşmesine olanak tanır.

1962’de Silivri’de doğan sanatçı, İTÜ Endüstri Mühendisliği’nin ardından Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nü bitirmiştir. Yurt içinde ve yurt dışında pek çok sergi gerçekleştiren sanatçının açık hava heykelleri dünyanın çeşitli kentlerinde yer almaktadır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT