Kirkor Sahakoğlu - Paperworks

Kirkor Sahakoğlu - Paperworks

Tarihler: 10 Mart 2022 Perşembe ~ 01 Mayıs 2022 Pazar

Yer: Galeri 77

Adres: Hacımimi Mahallesi, Ayvaz Han, Necatibey Cd. No: 77 Beyoğlu İstanbul

Telefon: (0212) 251 90 82

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 10, 2022 ~ May 1, 2022

Kirkor Sahakoğlu’nun “paperworks” isimli kişisel sergisi 10 Mart - 1 Mayıs tarihleri arasında GALERİ 77’nin Karaköy’deki mekânında görülebilir. Sergi, eşzamanlı olarak GALERİ 77 instagram ve YouTube kanallarında çevrimiçi olarak da izlenebilecek.

“paperworks”, pandemi günlerinde üretmek, her şeye rağmen hayata tutunmak nasıl olmalı sorusuna Kirkor Sahakoğlu’nun verdiği cevaplarla oluşturuldu. Alışılagelmiş çalışma mekânlarının uzağında, alışılagelmiş malzemelerin yokluğunda özüne dönmenin bir kurtarıcı olduğunu keşfeden Sahakoğlu, kumaşları, tuvalleri ve hatta her şeyi bir yana bırakıp çok eskilere, çağlar öncesine gidip, kâğıda sığınarak “paperworks” serisini yarattı.

İnsanın kâğıt ile bir sadakat ilişkisi olduğunu düşünen Sahakoğlu “paperworks”ün yaratılma hikâyesini “Yaşadığımız olağanüstü süreç belleklerimizde yer etti ve ben de bu dönemi belleğin kuşaktan kuşağa aktarılmasında büyük payı olan kâğıt ile kayıt altına almaya çalıştım. Her resme bir özgün baskı mantığıyla yaklaştığımda tıpkı baskı kalıplarını imha edercesine “sınırlı – sayılı” ürettiğim bu resimler bir dönemin tanıkları olarak koleksiyonda yerlerini aldılar.” diye anlatıyor. Etki ve tepkinin çok sadeleştiği, elde avuçta ne varsa onunla yetinildiği bu çalışma dönemi, belki de azın çokluğunu, sadenin mükemmelliğini bir kez daha hatırlatıyor.

Serinin en dikkat çekici etmenlerinden biri de eserlerin kare formunda üretilmiş olması. Sahakoğlu, “Kare formunun, ana rahminde çalışırcasına, en çok kendimi özlediğim hatta yeniden keşfettiğim bu işlerin, hiyerarşiyi tamamıyla reddetmemin bir sonucu olarak çıktığını düşünüyorum. Çünkü kare formunun en belirgin özelliği ölçü ve sayıların olmaması. Her tarafı eşit olduğunda artık ne ölçünün bir önemi vardır ne de sayılar barındırır. Büyük ya da küçüktür, her şey aynıdır. Dikey-yatay, cisim-mekân gibi temel karşıtlıkların var olmadığı bir uyum sistemidir. Kare sayesinde huzur ve güveni yaşadım. Geleceğe ümit dolu bakabildim hatta belki de direndim.” diyor.

Sergi, Kirkor Sahakoğlu’nun pandeminin başladığı 2020 yılında, atölye imkanlarından uzak ‘evde kal’dığımız bir süreçte üretmeye başladığı kâğıt işler arasından titizlikle seçilmiş 72x72 cm ile 24x24 cm arası farklı boyutlarda kare formlu kâğıt eserlerden oluşmakta. Sanatçının “paperworks” isimli kişisel sergisi 1 Mayıs tarihine kadar Galeri 77’nin Karaköy’deki mekânında sanatseverler tarafından ziyaret edilebilir. Galeri 77, İstanbul dışında bulunan sanatseverleri de düşünerek sergiyi eş zamanlı olarak çevrim içi ortamlardan da izleyicileri ile buluşturuyor. Bu amaçla; sergiye dair üç boyutlu sanal tur, çeşitli video ve paylaşımları “Galeri 77” sosyal medya hesapları ve internet sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT