Kütahya’dan Lalelerin Ustaları

Tarihler: 01 Temmuz 2009 Çarşamba ~ 05 Temmuz 2009 Pazar

Yer: Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Adres: İbrahim Paşa Sarayı, At Meydanı, Sultanahmet Eminönü İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 518 18 05

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Tem 1, 2009 ~ Tem 5, 2009
Kütahya’dan Lalelerin Ustaları
Ustaları Umudu, Sevgisi, Tevazusu, Sabrı dile gelmiş fırçaların uçlarında coşkuya dönüşmüş ve lalelerle beden bulmuş yüzlerce yıldır. Günümüz Kütahya Çini Ustaları coşkularını paylaşmak üzere eserlerini “Türk ve İslam Eserleri Müzesi” nde sergiliyor. Sergi, 5 Temmuz 2009 tarihine kadar devam edecek.

Sanatçılar: Alopaşalı, Aysel Yükselener, Fikret Aydoğdu, İsmail Yiğit, Mehmet Gürsoy, Özkan Elagöz, Süleyman Kaymak

Alopaşalı: 1980’li yıllarda çini sanatına başlayan Alopaşalı kardeşler İbrahim ve Halil Kocaoğlu, klasik Türk çinisinin en güzel örneklerini uygulamışlardır. 1993 yılında hayatını kaybeden Halil Kocaoğlu tarafından tekrar elde edilen geleneksel Turkuaz renk, tamamı el yapımı Alopaşa’lı çinilere farklı ve eşsiz özellik kazandırmış ve İbrahim Kocaoğlu tarafından da kazandırılmaya devam edilmektedir.

Aysel Yükselener: 1956 yılında dedesi tarafından kurulan Çini atölyesindeki çalışmaları 3. kuşak olarak sürdüren sanatçı, çini-gümüş takı tasarımlarıyla hem çini sanatına yeni bir soluk getirmekte hem de geleneksel sanatı sürdürmektedir.

Fikret Aydoğdu: Dumlupınar Üniversitesi Çini Bölümünde Öğretim Görevlisi olan sanatçı özgün karo, pano, vazo gibi seramik – çini çalışmalarına değişik formlarıyla farklı bir yorum getirmektedir.

İsmail Yiğit: Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden mezun olan sanatçı, geleneksel çini ustalarının deneyimlerinden faydalanarak 18.yy çinileri üzerinde araştırmalar yapmış ve kendi koleksiyonu ortaya çıkartarak pek çok sergi açmıştır. Ayrıca önemli dekorasyon ve restorasyon projelerine de imza atmıştır.

Mehmet Gürsoy: 27 yıldan bu yana çini sanatına emek vermiş olan sanatçı, aynı zamanda bu sanatı öğreterek de yaşatmaktadır. İznik tarzı eserlerini dünyanın dört bir köşesinde sergilemiş, yarışmalarda ödüller almış ve İznik Çinisinin yeniden doğuşunda önemli rol oynamıştır.

Özkan Elagöz: El Sanatlarına olan merakı nedeniyle, 2001 yılında kişisel araştırmalarıyla “ Ebru Sanatımızı en ince detaylarına kadar öğrenmiştir. Farklı bir uğraş edinme çabasıyla Çiniye Ebru Sanatını uygulamakta, yurtiçi ve yurtdışı sergileriyle özgün çalışmalarını sergilemektedir.

Süleyman Kaymak: 1989 yılında çini sanatına başlayan sanatçı, Kütahya’daki çini atölyelerinde farklı üretim tekniklerini öğrenmiştir. Kendi atölyesinde yürüttüğü çalışmalarında çini sanatını hayatın içinde kullanılabilecek objeler üreterek sürdürmeyi hedeflemiştir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT