Liszt, Doğu’dan İzdüşümler

Liszt, Doğu’dan İzdüşümler

Etkinlik Sergi Liszt, Doğu’dan İzdüşümler

Tarihler: 14 Mart 2019 Perşembe ~ 10 Mayıs 2019 Cuma

Yer: Notre Dame de Sion Lisesi

Adres: Cumhuriyet Cad. 127 Harbiye Şişli İstanbul

Telefon: 0212 219 16 97

Web: http://www.nds.k12.tr

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 14, 2019 ~ May 10, 2019

Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi, ileri görüşlü sanatçı ve romantik müziğin büyük fenomeni Franz Liszt’i anmak için bir dizi müzikal ve kültürel etkinliğe imza atıyor.

İstanbul Lisztomanias Festivali beş konser, bir ustalık sınıfı, bir sergi ve disiplinlerarası bir kolokyumdan oluşuyor.

Bu girişim, Notre-Dame de Sion Fransız Lisesinin Châteauroux (Fransa) Lisztomanias Festivali ile iş birliğinden doğdu. “Liszt, Doğu’dan İzdüşümler”, Ekim 2018’de on yedincisi düzenlenen festivalin ana temasını oluşturuyordu.

« Liszt, Doğu’dan İzdüşümler» Sergisi, romantik besteci ve Doğu’ya adanmış ilk sergidir.

Liszt’in bir araya geldiği tanınmış veya tanınmamış sanatçı ve yazarların örneklerini sundukları 19. yüzyıl Oryantalizminin genel bağlamında, bestecinin 1847’de İstanbul’da geçirdiği beş hafta doğal olarak serginin odak noktasını oluşturuyor. Böylelikle Saint-Simoncular, Lamartine, Delacroix, Ingres, Gerôme gibi şahsiyetler; el yazısı belge, partisyon, kitap, tablo, gravür, portre ve ona ait çeşitli objeler (örneğin Sultan Abdülmecit’in ona verdiği Nişan-ı İftihar madalyası beratı ile Çırağan Sarayı’ndaki konserlerinden sonra kendisinin Sultan’a armağan ettiği inci ve elmaslarla bezenmiş gümüş enfiye kutusu) üzerinden tekrar gündeme geliyor.

Sergi; onun müzik ve edebiyattaki eserlerinden de görüleceği gibi, Liszt, Doğu ve Oryantalizm arasındaki az bilinen ve özgün ilişkileri araştırıyor. Daha genel anlamda, 1850’li yıllarda İstanbul, saraylar ve şehirde hüküm süren müzik yaşamını Osmanlı İmparatorluğu’nun Batılılaşması çerçevesinde gözler önüne seriyor. Böylelikle Donizetti Paşa, İtalyan operasının gelişimi, Osmanlı sultan ve ailelerinin müzik pratikleri gündeme geliyor. Liszt’in oryantalist kütüphanesine, bestecinin bugüne dek bilinmeyen el yazısı bir partisyonunun dahi bulunduğu Sultanların Batıcı kütüphanesi karşılık veriyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Film Gösterileri Fuar Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT