Lizbon - Gülbenkian Müzesi

Tarihler: 14 Nisan 2021 Çarşamba ~ 14 Nisan 2021 Çarşamba 14 Nisan 2021 21:00

Yer: Online Etkinlikler

Ücret: 1. Kategori - 105.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Çeşitli Mekanlar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 14, 2021 ~ Nis 14, 2021
Lizbon’un en önemli müzesi olan Gülbenkian Müzesi’ni sanal ortamda geziyor ve Gülbenkian’ın nefes kesen yaşam öyküsünü ve müzede sergilenen eserler hakkında yorumları sanat tarihçi Profesyonel Rehber Atilla Tuna’dan dinliyoruz.

Calouste Gulbenkian adını duydun mu?  1869 yılında Kayseri'li Ermeni bir ailenin çocuğu olarak İstanbul Üsküdar'da dünyaya gelen Calouste, kendi kurduğu petrol şirketi vasıtasıyla kazandığı servetle dünyanın en zenginleri arasında yer almıştır. 1891 yılında bir seyahat için gittiği Bakü’de gördüğü petrol yataklarını görünce Padişah 2.Abdülhamid’e petrolün gelecekteki en önemli yakıt olacağı konusunda rapor hazırlamıştır. Bakü, İstanbul, Londra, Marsilya, Paris, Musul, Tahran, Moskova, New York arasında mekik  dokuyan Gülbenkian’ın Shell, Jön Türkler, Rockefeller, Osmanlı Bankası arasında nefes kesen yaşam öyküsü 2.Dünya Savaşı başlayınca Lizbon’da son bulur. Arkeolojiye, sanat koleksiyonculuğuna olan ilgisi onun 6000 eserlik bir koleksiyona sahip olmasına vesile olur. Londra British Museum ve National Galery’ye çok sayıda  eserler bağışlayan  Gülbenkian eserlerinin korunması ve sergilenmesi amacıyla Lizbon’da kendi adını taşıyacak bir vakıf kurar.

Konuşmacı: Sanat Tarihçi Atilla Tuna

Bu sanal müze gezisine neden katılmalısın?
Lizbon’un en önemli müzesi “Gülbenkian Müzesi”ni, kurucusu Caoluste Gülbenkian’ın nefes kesen yaşam öyküsünü öğreniyor ve müze içinde sergilenen  Mısır, Greko-Romen, Mezopotamya, İslam, Ermeni, Uzak-Doğu uygarlıklarının yanısıra, Avrupa Resim ve Heykel  Sanatı’nın en güzel örneklerini rehber eşliğinde geziyorsun.

Bu sanal müze gezisinde neler öğreneceksin?
İstanbul Üsküdar'lı Calouste Gülbenkian’ın dünyanın en büyük petrol şirketleri arasında oynadığı rolü ve yaşam öyküsünü öğreniyorsun
Kafkasya ve Ortadoğu’da ilk petrol savaşlarının nasıl başladığını öğreniyorsun
Avrupa’nın en büyük özel sanat koleksiyonu nasıl kurulduğunu öğreniyorsun
Müze’de bulunan Mısır, Greko-Romen, Mezopotamya, Doğu İslam, Ermeni, Uzak-Doğu sanatları koleksiyonlarını ve öykülerini öğreniyorsun
16.yy Rembrant, 17.yy Rubens, 18.yy Fragonard ve Guardi, 19.yy Turner, Degas, Monet, Renoir ve daha bir çok önemli sanatçının eserlerini ve öykülerini öğreniyorsun.

Eğitim Seviyesi
Herkes için

Sanal Gezilerimiz Hakkında Genel Bilgilendirme
Bu SANAL MÜZE GEZİSİ bilgisayar ya da telefonunuzdan görüntülü olarak gerçekleşmektedir.
Sanal Müze Gezileri profesyonel rehber eşliğinde yapılmaktadır.
Görüntüler verilirken rehber müzede eserler, olaylar ve görüntüde olan yapı/müze hakkında yorum ve anlatım yapmaktadır.
Sanal gezi sırasında anlatım sürerken rehbere yazılı olarak soru sormak ya da notlar iletmek mümkündür
Sanal Müze gezisi 2 saat sürmektedir. Her gezi sonrasında 30 dakikalık soru / sohbet bölümü vardır
Canlı yayın Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Yayının gerçekleşeceği Zoom bağlantısı, kayıt yaptıranlara 24 ile 48 saat öncesinden e-posta yöntemi ile paylaşılacaktır.
Canlı yayına katılabilmek için bu deneyime kayıt yaptırmanız gerekmektedir. 
Sanal Müze gezimizde katılımcı sayısı 75 kişi ile sınırlıdır
Sanal Müze Gezisine katılmak için online olarak ya da misafir danışmanından kayıt yaptırmanız gerekmektedir.
Program öngörülemeyen durumlar nedeniyle değişiklik gösterebilir.
Antonina Online Mektep etkinliğin akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
Geziyi kaçıranlar için telafi gezi yapılmayacaktır.

SANAL GEZİ PROGRAMI
Gülbenkian kimdir
Gülbenkian’ın yaşam öyküsü
Petrol devleriyle ilişkileri
Avrupa ve Osmanlı siyasileri ile ilişkileri
Gülbenkian koleksiyonu nasıl oluştu
Koleksiyonlar Lizbon’a nasıl geldi
Gülbenkian Vakfı’nın ve Müze’nin kuruluş öyküsü
Müze binası
Mısır Sanatı     
Greko-Roman Sanatı
Mezopotamya Sanatı  
Doğu islam Sanatı
Ermeni Sanatı  
Uzak Doğu Sanatı
Avrupa Sanatı 10-16. yy
Avrupa Sanatı 15-17. yy
Avrupa Sanatı (heykel, madalyon, dekoratif sanatlar, sanat kitapları)
18. yy Fransız dekoratif  sanatları
Gümüş koleksiyonu
18 ve 19. yy İngiliz ve Fransız  resim ve heykel sanatı
Francesco Guardi Resimleri
19. yy İngiliz ve Fransız  resim ve heykel sanatı
Rene Lalique çalışmaları

REHBER
Sanat Tarihçi Atilla Tuna

Üsküp [Makedonya) 'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü' nden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimine İstanbul Teknik Üniversitesi' nde devam etti. İngilizce, Makedonca, Sırpça ve Hırvatça dillerinde profesyonel turist rehberidir. 1997 yılında Antonina Turizm. 2008'de Istanbul Walks ve 2017 yılında da Tehran Daily Tours olmak üzere turizm faaliyetlerinde bulunan üç ayrı seyahat acentesini kurmuş ve halen bu şirketlerin Genel Müdürlüklerini yapmaktadır. İstanbul şehrinin kültürel ve mimari mirasını korumak için 2002 yılında kurulan Şehristanbul Derneği'nin kurucu başkanıdır. TÜRSAB Boğaz BYK [2003-2005] üyeliği yapmıştır. ll.. ve 15. Galata Şenliği'nin ve 1. Uluslararası Galata Festivali "Galata Fest" in direktörlüğünü yapmıştır. İstanbul Balık Festivali'nin festival direktörüdür. Beyoğlu Turizm Geliştirme Platformu [2003-2004] üyeliği yapmıştır. Turizme yeni bakış açıları getiren Nostaljik Dolmuş. Hazine Avı. Kutu Avı gibi projeleri hayata geçirdi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği üyesi, İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Rehberler Odası, Rumeli Türkleri Dayanışma Derneği, Rumeli Yöneticiler ve İşadamları Derneği [RUYİAD], Teşvikiye Rotary Kulübü üyesidir. İstanbul Filarmoni Derneği Yönetim Kurulu başkanıdır. “Bursa Yeni Kaplıca - Bursa'da Yeni Kaplıca Hamamı" başlıklı bilimsel bir kitabı ve çeşitli gazete ve dergilerde yayınlanmış makaleleri vardır. 128 ülkeye seyahat etmiş ve 90 ülkede yerel rehber olmaksızın rehberlik yapabilmektedir.

Cumhuriyet, Söz, Radikal Seyahat, Hürriyet Seyahat gibi Türkiye'nin en prestijli gazete ve dergilerinde çeşitli makaleleri bulunmaktadır. IZ TV'de [Digiturk] 17 seyahat belgeseli hazırladı ve sundu. İstanbul'da günlük Nova Makedonija ve Birlik Makedonya gazetelerine muhabirlik yaptı. Sibel Tuna ile evli ve Ekin Celal, Ozan ve Bulut adlarında üç çocuk babasıdır.

- Etkinlik video konferans yazılımı üzerinden gerçekleştirilecektir.- Etkinlik linki ve şifresinin size iletilebilmesi için biletinizi satın aldıktan sonra güncel e-mail adresinizden Biletix işlem referans numaranızı, satın almış olduğunuz etkinliğin adını ve tarihini antonina@antoninaturizm.com adresine mail atmanız gerekmektedir.- Belirtilen bilgilerin tüketici tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak seminere katılamamanız halinde Biletix'in veya organizasyon firmasının sorumlululuğu bulunmamaktadır.- Tüketicinin elektrik, internet kesintisi veya kişisel sebeplerle eğitime zamanında katılamaması, bu sebeplerle eğitimin bir kısmını veya tamamını almaması organizasyon firmasının veya Biletix'in sorumluluğunda değildir. Bu tür durumlarda iade veya değişiklik hakkı sağlanmayacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT