Macar sanatçı István Orosz - Paradoxonometry Sergisi

Macar sanatçı István Orosz - Paradoxonometry Sergisi

Tarihler: 08 Nisan 2021 Perşembe ~ 28 Mayıs 2021 Cuma

Yer: Macar Kültür Merkezi

Adres: İmrahor Caddesi No:23 B Blok Kağıthane Polat Ofis Kağıthane İstanbul

Telefon: (0212) 243 82 88

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 8, 2021 ~ May 28, 2021
p>Macar Kültür Merkezi dünyaca ünlü Macar sanatçı István Orosz’un sergisine ev sahipliği yapıyor.

Macar Kültür Merkezi, dünyaca ünlü Macar sanatçı István Orosz’un “Paradoxonometry” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. 8 Nisan – 28 Mayıs 2021 tarihleri arasında ziyarete açık olacak sergi Orosz’un geometrik algılar üzerine kurguladığı imkânsız mimariler, duvarlar ve ahşap nesneler serilerinden son dönem işlerini bir araya getiriyor.

Ressam, grafik tasarımcı, animasyon film yönetmeni ve çok yönlü sanatçı István Orosz’un Paradoxonometry sergisinin başlığı ‘paradoks’ ve ‘aksonometri’ kelimelerinin birleşmesinden ortaya çıkıyor. Grafik tasarımda bir prosedür olan aksonometri, genel bir tanımla, uzayda bulunan noktaları dik açılı koordinat sistemiyle resim düzleminde göstermek için kullanılıyor. Orosz eserlerinde bu metodu paradoksal ifade biçimiyle görsel bir illüzyona dönüştürüyor. Sanat pratiğinde sıkça başvurduğu aksonometrik, diğer bir tanımla kaçışsız perspektifi, çelişki yaratan bir algıyla eğlenceli kompozisyonlarına aktarıyor. Sanatçı bu yolla iki boyutlu düzlem üzerinde şaşırtıcı, merak uyandırıcı ve aynı zamanda eğlenceli üç boyutlu bir algı yaratıyor. Sanatçı kompozisyonlarında ortaya koyduğu optik illüzyonlarıyla görsel algının mutlaklığını ve biçimin yol açtığı yanılgıyı sorguluyor. Ağırlıklı olarak son dönem işlerinin yer aldığı ve ahşap nesneler serisinden kapsamlı bir koleksiyonun sunulduğu serginin küratörlüğünü sanat tarihçisi ve küratör Kemal Orta üstleniyor. Üniversite yıllarında Ernő Rubik’in öğrencisi olan, çektiği filmlerle ödüller kazanan, aralarında MOMA, Tate ve Victoria & Albert’in de bulunduğu önemli müze ve kurumlarda eserleri yer alan Orosz, 2016’da Batı Macaristan Üniversitesi’nden emekli oldu. Üniversite konseyi tarafından kendisine Profesör Emeritus ünvanı verilen sanatçı çalışmalarına Budapeşte’deki atölyesinde devam ediyor.

Sağlık önlemleri nedeniyle açılış çevrimiçi olarak gerçekleşecek. Merkezi ziyaret edemeyenler için sergi eşzamanlı olarak sanal galeri de ziyaret edilebilecek.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT