Macoto Murayama - Gizil Görünümler

Macoto Murayama - Gizil Görünümler

Tarihler: 25 Nisan 2018 Çarşamba ~ 25 Mayıs 2018 Cuma

Yer: BLOK art space

Adres: Faik Paşa Caddesi No:22 D:2 Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 292 83 82

Faks: 0212 243 24 00

Web: http://blokartspace.com/

E Posta: info@blokartspace.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 25, 2018 ~ May 25, 2018

BLOK art space’de geçen sene gerçekleşen “Botanik Üzerine“ adlı karma sergisi sanatçılarından Macoto Murayama, Türkiye’deki ilk kişisel sergisini 10.04 - 20.05.2018 tarihleri arasında “Gizil Görünümler” adıyla BLOK art space’in Çukurcuma mekanında gerçekleştiriyor.

Botech (Boteknik) kavramı, sanatçının botanik ve teknik sözcüklerinden türettiği bir kelime oyunundan gelmektedir. Murayama; sanat, bilim ve teknolojinin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan yeni görünümlerin peşindedir. Sergiye de adını veren ‘latent imaj’ mantığının bir yansıması olarak Murayama’nın çiçekleri, gözle görülemeyenlerin görünüm kazanma sürecini temsil eder. Doğada olan ama farkına varılamayan her bir detay, saklı yapılar ve mekanikler sanatsal dışavurum süreci aracılığıyla görülebilir hale gelir. Bilimsel illüstrasyon tekniği ile ‘dijital botanik bahçesi’ne dikilen bitkiler, gerçek bir bitkinin neredeyse 6 kat büyütülmüş ve diyagram çıkarma (blueprint) yöntemiyle detaylandırılmış halleridir.

Saklama, koruma altına alma pratikleri değerli nesnelerin dijital ortamlarda arşivlenmesi yolunu açtı. Bugün kültürel mirasın çoğu müzelerin dijital arşivlerinde korunma altında. Peki ya doğanın mirası? Organik olanın da dijitalleşme sürecinde geleceğe saklanması söz konusu olabilir mi? Bundan yüzyıllar önce ilk detaylı, bilimsel bitki çizimleri tam olarak aynı dürtüyle, bilgiyi geleceğe taşıma kaygısı ile yapılmış. Bu çizimler sayesinde doğanın da bir matematiğinin ve mimarisinin olduğu bilgisi, botaniğin bilim olarak kabul edilmiş olmasına büyük etkide bulunmuş. Şimdi, Macoto Murayama, floranın dijital olarak yeniden yaratılmasıyla geleceğe taşınabileceği fikrini bize sunuyor, bitkilerin gizli dillerini ve gizil görünümlerini ortaya çıkarıyor ve hatta bir açık arşiv yaratıyor.

Bitki ile makinayı, doğal olan ile dijital olanı görsel bir dil ile birleştiren Asya Dijital Sanat Ödüllü sanatçının sergide yer alan eserlerine Botech Composition – 1 adlı bir tek kanallı video işi ile bu sergisine özel üretim aşamasında olduğu farklı bir video işi de eşlik etmekte.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT