Marie Ozanne `Özgür Kadınlar`

Tarihler: 09 Mart 2011 Çarşamba ~ 15 Nisan 2011 Cuma

Yer: İstanbul Fransız Kültür Merkezi

Adres: İstiklal Caddesi No: 4 Taksim İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 393 81 11

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 9, 2011 ~ Nis 15, 2011

İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle, Fransız fotoğraf sanatçısı ve aynı zamanda sosyolog olan Marie Ozanne’ın çağdaş Türk kadını üzerine gerçekleştirdiği bir fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide aktris Serra Yılmaz, sanat eleştirmeni Ayşegül Sönmez, gazeteci Zeynep Göğüş, doktor Oya Bayrı gibi isimlerin portreleri yer alıyor.

Fransız kadın fotoğraf sanatçısı ve sosyolog Marie Ozanne bir dizi portre-röportaj çalışmasıyla Avrupa’da çoğu zaman klişeleşmiş ya da az bilinen günümüz Türkiye kadını imajına yeni bir bakış getiriyor. Çalışmasında, Türkiye’nin modernleşme sürecinde kadının oynadığı rolün önemini vurgulayan Marie Ozanne, 2009 yılında başladığı bu proje ile kariyerlerinde en ön saflarda yer alan birçok Türk kadını ile bir araya geldi. Söz konusu isimler, geleneksel anne ve ev kadını rollerinin ötesinde aynı zamanda farklı meslek gruplarında başarılı bir kariyere de sahipler: aktris, cerrah, yargıç, sosyolog, üst düzey yönetici, psikolog, gazeteci, sanat eleştimeni ...

Karşılaştığı kadınların güçlü kişilikleri ve özgürlük duygularından etkilendiğini belirten sanatçının fotoğraflarına aynı zamanda bu kadınların hayatları, izledikleri yollar, mücadeleleri, günümüz toplumuna bakışlarını içeren metinler de eşlik ediyor. Kişisel başarılarının yanı sıra kadın hakları ve kadının toplumdaki yerinin iyileştirilmesi için de mücadele veren 17 kadınla gerçekleşen çalışmada sanatçı onları iş ortamında ve kişiliklerini öne çıkaran detaylara yer vererek fotoğrafladı. 17 portrenin bir bölümü ise Nilüfer Göle ve Sedef Ecer gibi kariyerlerini Paris’de sürdüren isimlerden oluşmakta.

Belgesel tarzda tasarlanan sergide yer alan portreler Fransa’da Sipa Presse arşivinde yer almakta.

1980 yılında Fransa’nın Orléans kentinde doğan Marie ozanne Lille Politik Aralştırmalar Enstitüsü’nde sosyoloji eğitimi aldı ve Sorbonne üniversitesi’nde Estetik ve Sanat Bilimleri alanında master yaptı.

Sergide Yer Alan Portreler:

Leyla Alaton, İş kadını
Eren Arasan, avukat (Paris)
Oya Bayrı, cerrah
Handan Börtüçene, güncel sanatçı (Paris)
Mahan Doğrusöz, kalite danışmanı
İpek Duben, plastik sanatçı
Sedef Ecer, yazar (Paris)
Zeynep Göğüş, gazeteci
Nilüfer Göle, sosyolog (Paris)
Canan Küçükali, hakim
Nilüfer Narlı, Sosyolog
Gaye Petek, ELELE Derneği kurucusu (Paris)
Ayşegül Sönmez, sanat eleştirmeni
Zeynep Tanbay, koreograf/İstanbul
Bahar Türkoğlu, danışman (Paris)
Zelal Yalçın, Mor Çatı Derneği Koordinatörü (İstanbul)
Serra Yılmaz, aktris

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT