Marius Dahl “Receptor/Alıcı”

Tarihler: 03 Kasım 2009 Salı ~ 28 Kasım 2009 Cumartesi 3 Kasım- 28 Kasım 2009

Yer: Maçka Sanat Galerisi

Adres: Eytam Caddesi, No. 31, Maçka / İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 240 8023

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 3, 2009 ~ Kas 28, 2009

Marius Dahl, 3-28 Kasım arasında Maçka Sanat Galerisi’nde izleyiciyle buluşacak olan İstanbul’daki bu ilk kişisel sergisinde, yaz aylarında Norveçli bir araştırma ekibinden aldığı bir davet üzerine Svalbard Adası’nda katıldığı bir bilimsel araştırma gezisinin ardından gerçekleştirdiği yapıtlarını sergiliyor. Svalbard Adası, Kuzey Kutbu’na olan yakınlığından ötürü, hem Kuzey Atlantik’te, hem de Kutup bölgesinde yapılan birçok bilimsel araştırmanın en önemli merkezlerinden biri. Dünya üzerinde, yaşam koşullarının en çetin olduğu bir alanda bulunan bu küçük adanın, tarihi boyunca çeşitli evrelerden geçtiği, sakinlerinin önceleri balina avcılığı, sonraları da kömür madenciliğiyle yaşamlarını sürdürdüğü bilinir. Ada, bir anlamda, basit beslenme evresinden sanayileşme aşamasına geçmiş, ıssız bir bölgede olmasına karşın Batı uygarlığının gelişimine ayak uydurabilmiş ve ada halkı bugün çağdaş bilgi toplumu düzeyine ulaşabilmiştir. Dahl, bu sergi için gerçekleştirdiği heykel ve dijital baskılarında doğaya, bilime ve adanın kültürel geçmişine göndermede bulunarak bölgenin atmosferini yansıtmaya çalışmaktadır.

Sanatçı hakkında

Oslo doğumlu olan Marius Dahl, Oslo Ulusal Sanat ve Tasarım Yüksekokulu’nu bitirmiş (1997), lisansüstü çalışmasını da aynı okulda tamamlamıştır (1999). Dahl, lisansüstü çalışmasının uygulama projesi olarak Oslo’daki bir metro istasyonun tavanı için rengârenk neon tüplerle mekâna özel kaligrafik bir düzenleme gerçekleştirmiştir. Peron tonozu boyunca uzanan bu yerleştirmenin kompozisyon düzeni ve ritmi, platform üstünde bekleyenlerin konumlarına göre değişmektedir. Dahl, ona Üçüncülük Ödülü getiren Ålesund meydan düzenlemesinde de (2002) bir kavşağın dört köşesinde birbiri içinden geçen ve bir noktada birleşen geniş çelik halkalar yerleştirerek gene yapıtın, kişinin konumuna göre farklı algılanabilmesini sağlamıştır. Dahl, sanatı, kamusal alanla bütünleştirme doğrultusunda yaptığı çalışmalar sonucu, Norveç’teki bazı kapsamlı yapı projeleri için açılan çağrılı yarışmalara davet edilmiştir. Sanatçı İstanbul’a yerleştikten sonra gerçekleştirdiği mdf ve kontrplak heykellerinde tanıdık formlara göndermede bulunan soyutlanmış makine parçalarını anımsatan biçimler kullanmıştır. Dahl’ın bu çalışmaları “Eğilimler/Tendencies” (2002, Oslo ve Tromsø) ve “Yaklaşımlar” (2003, Aksanat) gibi grup sergilerinde yer almıştır. Daha sonra gerçekleştirdiği duvar işlerindeyse sanatçı bu kez ahşap oyma, stensil ve pigment/yağlıboya bileşimlerini bir arada kullanmış, bunlardan bazılarını Ankara Siyah/Beyaz Sanat Galerisi’ndeki ilk kişisel sergisinde ve İzmir’de K2’de açılan “alice vs. Alice” başlıklı karma sergide göstermiştir. Sanatçı 2001’den beri İstanbul’da yaşamakta ve çalışmaktadır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT