Marwan

Tarihler: 14 Mart 2012 Çarşamba ~ 11 Nisan 2012 Çarşamba

Yer: Galeri Artist İstanbul

Adres: Ayazma Cad. No: 4 Fulya - İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 227 68 52

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 14, 2012 ~ Nis 11, 2012

Marwan’ın eserlerinde, 50 yılı aşkın süredir Almanya’da yaşamasına rağmen şark edebiyatında, mimarisinde, renk öğretisinde ve kaligrafisinde tezahür eden temel motiflere sıkça rastlanır. Doğu geleneği içinde yer alan erotizm bu yapıtlarda ayrı bir ağırlığa sahiptir. Geleneğini İslam'da bulan soyutlama ilkelerinin yanı sıra Bizans ikonalarındaki temel verilerin de görünmesini mümkün kılan Marwan ana motifi insan başını, evrensel bir metafora dönüştürür. Yüz manzaraları içinde iç dünyayla dış dünyayı buluşturan sanatçı, içsel düşünceler ile dış algılayış arasındaki karşılıklı etkileşimi irdeler adeta. Sanatçının portreleri hiç bir zaman bireysel olmamıştır. Öznel olarak karşımıza çıkan bu görüntüler; hayatı, hayatın içindeki kimlik krizini, buna karşı duruşu ve egoyu sorgular.

Sanatçı hakkında
1934 yılında Şam'da dünyaya gelen Marwan, 1957'de doğduğu kentte Arap edebiyatı eğitimi alır. Aynı yıl içinde resim eğitimi almak üzere Berlin'e gider. Bunu serbest ressam olarak uluslararası alanda başarılar ve Berlin Güzel Sanatlar Yüksekokulu'nda uzun yıllar yapılan profesörlük takip eder. Marwan’ın eserleri, Berlinische Galerie-Prusya Devlet Modern Sanat Müzesi, Bonn-Almanya Devlet koleksiyonu, Şam Devlet Müzesi, Hannover Sprengel Müzesi, Paris-Fransa Ulusal kütüphane koleksiyonu, Pitsburg-Carnegie Sanat Müzesi gibi bir çok önemli müze ve koleksiyonda yer almaktadır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT