Mehmet Güreli / “Film Noir” Sergisi

Mehmet Güreli / “Film Noir” Sergisi

Tarihler: 12 Şubat 2016 Cuma ~ 11 Mart 2016 Cuma

Yer: The Marmara Pera Sergi Salonu

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Şub 12, 2016 ~ Mar 11, 2016

Sade Kolektif’in The Marmara Pera ‘da düzenlediği üçüncü sergisi, 11 Şubat – 11 Mart 2016 tarihleri arasında Mehmet Güreli’nin yeni eserlerine ev sahipliği yapacak.

Mehmet Güreli, ‘Film Noir’ adını verdiği yeni sergisinde Film Noir’ı karanlıkların içinde kalan ilişkilerin dışına çıkartmayı başarıyor ve sanat tarihine, İstanbul’un 1930’lu yıllarındaki görüntüsüne, sinema tarihine ismini yazdırmış filmlere göndermeler yapıyor.

Zekayı zorlayan, insanları düşünmeye sevk eden, onları yeni dünyalara sürükleyen, düşünceden düşünce doğuran her yaratıcı işin onu çok heyecanlandırdığını anlatan Mehmet Güreli, Film Noir dönemi üretimlerinin ona bu heyecanı yaşattığını söylüyor. Ressam yeni sergisinde bunu tuvaline yansıtıyor. Mehmet Güreli’nin resimlerinde, Film Noir detaylarını, bazen çizdiği karakterlerin gözlerinde, bazen ışıklar arasına saklanmış, bazen de yazılarda buluyoruz. Güreli’nin resimlerindeki kadınlar ve erkekler de kesinlikle bir karakteri temsil ediyor. Resimlerdeki karakterler bir Femme Fatale, bir dedektif ya da katil olabilir… Bir karakteri Femme Fatale bir kadın olarak hayal etmek onun zekasını ve çekiciliği kullanarak yapabileceklerine dair bir dolu macerayı da zihinlerde canlandırıyor. Her karakterin içinde bulunduğu atmosfer, etrafını saran renk ve resmin içindeki ışıklar karakter üzerine hayaller kurdurtuyor. İzleyici kendini ışık ve gölge oyunlarının gizemiyle birlikte bir Film Noir filminin içinde buluveriyor.

“Karşına bir resim koyduğunda resim hangi dönemi yansıtıyorsa sen de o çağa ait oluyorsun.” diyen Mehmet Güreli’nin uzun süredir gerçekleşek en kapsamlı sergisi olacak olan “Film Noir”, sadece geçmiş bir zamana gönderme yapmakla kalmadan, ziyaretçileri düşünmeye davet edecek. Güreli, bu sergisinde bir yandan resimler aracılığı izleyiciye sorular sorarken, diğer yandan da izleyicileri resimlerin içine dahil ederek, belki de kendi hayatlarından bazı kesitler göstermeye çağıracak. Bu nedenle Mehmet Güreli’nin Film Noir adlı sergisi, ziyaretçiye bildiğimiz Film Noir akımından çok daha fazlasını vaat ediyor.

Yazar, müzisyen, ressam ve yönetmen olarak tanıdığımız Mehmet Güreli’nin resimleri belki de okuduğu kitaplar, yazdığı yazılar, yaptığı besteler, dinlediği melodilerle oluşuyor ama ressamın her bir resmi kendi alanında renkleri, çizimleri, ışıkları ve doğasıyla bambaşka bir dünyayı yansıtıyor.

Güreli’nin okuduğu romanlar ve yaptığı araştırmalar, düşünce alanını etkilerken, resimleri ise bağımsız ve cesurca ortaya konulan, detayları incelenince ortaya çıkan bir özgürlük alanı gibi... Güreli’nin kullandığı renkler, renklerin gelişi güzel gibi tuvalde görünmesi ise ressamın ustalığının bir parçası…

Mehmet Güreli’nin yeni sergisi ‘Film Noir’, 11 Şubat – 11 Mart tarihleri arasında The Marmara Pera’da sizleri bekliyor…

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT