Mel Bochner: Son Dönem Resimleri

Tarihler: 10 Mayıs 2012 Perşembe ~ 16 Haziran 2012 Cumartesi

Yer: Egeran Galeri

Adres: Kemankeş Mahallesi, İskele Caddesi No: 12A, Tophane Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0532 281 89 94

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 10, 2012 ~ Haz 16, 2012

Egeran Galeri, açılış sergisinde uluslararası alanda tanınmış Mel Bochner’ın yeni resimlerini sunmaktan mutluluk duyuyor. Kavramsal sanatın kuruluşunda ve geliştirilmesinde rol alan Bochner’ın eserleri, İstanbul’da ilk kez sergilenecek. Bu sergi aynı zamanda sanatçının metin ve imge arasındaki etkileşimi araştırdığı Thesaurus Resimleri serisi üzerine temellenen, önemli ve yeni bir eser grubunun da dünya prömiyeri olacak.

Bochner, ilk Thesaurus Portreleri’ni 1960’larda oluşturdu. Bu eserlerde, Roget’s Thesaurus’u kaynak alarak Sol LeWitt ve Eva Hesse gibi sanatçı arkadaşlarını resimledi. Bu sanat eserlerinde kullanılan betimleyici kelimeler, aynı zamanda paylaşılmakta olan özel bir dili de hissettirmekteydi. Bochner, Thesaurus Portreleri serisinde düşünme, görme ve dilin saydam olmayışı arasındaki ilişkiyi araştırdı.

Otuz yıl sonra Bochner, Roget’s Thesaurus’un yeni baskısıyla karşılaştığında güncellenmiş konuşma dilinin yanı sıra müstehcen bir dilin de kitaba eklendiğini fark etti. Bochner’ın bu kültürel değişikliğe gösterdiği ilgi, bir tuval boyunca virgülle ayrılan eş anlamlı kelimeleri sıraladığı yeni bir eser grubunun doğuşuna sebep oldu. Bu eserlerde kelimeler tuvalin altına doğru “kabalaşıyor, komikleşiyor, daha fizikselleşiyor”du

1. Portrelere yer verilmeyen bu seride, Bochner dil politikaları ve onun içinde saklı ideolojileri incelemekteydi.

Mel Bochner: Son Dönem Resimleri’nde, New York’ta yer alan Two Palms Press işbirliğiyle üretilmiş on yeni eser sergileniyor. Sanatçı, hidrolik baskı makinası kullanarak boyayı beyaz bir kadife zeminin üzerine uyguluyor. Böylece rastgele boya yıkamalarının yanı sıra belirli harflerin biçimi de belirginleşiyor. Bochner bu resimlerinde rengin algımızdaki etkileriyle oynuyor. Kelimeler ve harflerin rengarenk olması, bazı harflerin arka planın içine çekilişi ya da arka planın renginde kaybolması okumayı güçleştiriyor. Gözümüz tabloda gezinirken, zihnimiz kelimelerin anlamından uzaklaşıyor ve metni bir nesne gibi izlemeye başlıyor. Bakma deneyimini taklit eden ve “dilin dejenerasyonuna, resmi ve doğru olandan kaba ve müstehcen olana dikkat çeken”

2. Bir kaos hissi Bochner’ın kompozisyonlarında hüküm sürüyor.

Mel Bochner, 1940’ta Pittsburgh’ta doğdu ve 1964’te New York’a taşındı. Eserleri Museum of Modern Art (MoMA), New York; National Gallery of Art, Washington DC; Art Institute of Chicago, Chicago; Los Angeles County Museum of Art (LACMA), Los Angeles; Tate, Londra ve Centre Pompidou, Paris’in de içinde olduğu birçok müzenin koleksiyonunda yer alıyor. 2006’da Art Institute of Chicago, Chicago’daki “Mel Bochner— Language 1966–2006” ve 2011’de National Gallery of Art, Washington’da yapılan “In the Tower: Mel Bochner” son dönemdeki kişisel sergileri arasında. 2012-13’te Whitechapel Galeri, Londra Bochner’ın işlerinden oluşan önemli bir retrospektif düzenleyecek, bu sergi daha sonra Museù Serralves, Porto ve Haus der Kunst, Münih’te de gösterilecek.

Sanatçı konuşması 10 Mayıs Perşembe, 18:30-19:00 arasında gerçekleşecek, konuşmayı sergi açılışı izleyecek.

Egeran Galeri Salı’dan Cumartesi’ye 11:00-18:00 saatleri arasında açık.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT