Metafor(m)

Tarihler: 06 Ocak 2009 Salı ~ 15 Şubat 2009 Pazar

Yer: Galeri G-art

Adres: Kadırgalar C. Küçükçiftlik Parkı Lunapark Yanı G-Mall Dolmabahçe İstanbul İstanbul

Telefon: (0212) 296 08 76

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 6, 2009 ~ Şub 15, 2009
METAFOR(M)
İnsan topluluğunun kurduğu en üst düzey varlık olan kent yapısı, içinde insan hayatında var olan bütün iyi ve kötü şeyleri tüm renkleriyle barındırdığı için çok karmaşıktır.Bundan dolayıdır ki, içinde insan tek başına yaşayamaz.Toplu halde yaşamak zorundadır.Zamanla oluşan kentleşme sorununun sonuçları yaşam biçimimizi dolayısıyla sanatımızı etkiler. Sorunlar toplumu dönüştürürken aynı zamanda insanlığı da dönüştürmekte, yeni düşünce şekilleri oluşmakta.Bu dönüşüm içinden kendimizi soyutlamak isteyip kaçtığımızda, karanlık kuytulara sokulduğumuzda işte o zaman,nasıl bir dünyada yaşadığımızı bilemeden yabancılaşmaya başlar hale geliriz. Çağdaş kent insanı kendisini psikiyatrislerin karşısında bulması ile sonuçlanır bu yabancılaşma.

Kentlerin çok yapılılıklarının yarattığı geçirgen hal,her türlü etkiyi kolayca alıp yeni bir etki yaratmaları,teknolojinin gelişmesiyle dünyanın küçülmesi, kültür etkileşminin koyulması,diğer taraftan kültürün gittikçe evrenselleşmesiyle ,insan daha bütünsel olarak yaşar hale geldiği dünyada sorunlarını da ortaklaştırmakta sorunlara ortak çözümler aramaktadır.Duyarlılık ve farkındalıkları artıranlar bilim ve düşünce insanları ve sanatçılardır.Kentleşme ve kirlenme sorunlarıyla sıkıştığımız şu anlarda asıl şimdi duygularımız olanca hızıyla çeşitlilik göstermektedir.Bu çeşitliliği somuta dönüştürebilen sanatçılardan biri olan Gökte Tunç strüktürel olarak çağdaş yorumlardan birdir.Doğanın düzenini bozan , ona egemen olarak kendisine yeni bir yaşam biçimi ve mekanı yaratan insan, ve onun tüketim sürecine somut müdehalede bulunuyor. Birlikte yaşadığımız endüstriyel atıklar, artık atık değildirler. Yeni bir beden yeni bir kimlik içersinde yeni yaşam alanları oluşturmuşlardır.Bu atıklarla, ardı ardınca tekrarlanan kümelemelerle yarattığı strüktürelle geri dönüşümün önemini de vurguluyor.

Sergi mekanında; bireyin toplumsal değerlerle ,aidiyet ve yabancılaşmayla olan ilişkisinin karmaşıklığının görsel bir çevirisi olan bir video oynatılıyor.Videonun yoğunluğu ile zıtlık içerisindeki duvarlardaki resimler izleyiciye düşünmesi için bir mekan sunuyor. Gökte Tunç’un yeryüzü kentlerinin meteforları olan bir önceki sergisi GÖKDELEN PEYSAJLAR’ dan sonra bu sergisinde yaşam alanını yeryüzü ile sınırlamayıp, sonsuz bir alan içerisinde dolaştırdığı duygu çeşitliliğini METAFOR(M) sergisinde görüyoruz.

6 Ocak -15 Şubat arası gezilebilecek olan sergide,galeri geliririnin tamamı AÇEV’e bağışlanmaktadır.
Galeri her gün 11:00-20:00 saatleri arası gezilebilir.

Metafor(m)

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT