Metehan Törer - Teratoma

Metehan Törer - Teratoma

Tarihler: 02 Nisan 2022 Cumartesi ~ 05 Mayıs 2022 Perşembe

Yer: Evliyagil Dolapdere Artoda

Adres: Serdar Ömer Paşa Caddesi No: 11 Beyoğlu İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 2, 2022 ~ May 5, 2022

Evliyagil Dolapdere, Metehan Törer’in İstanbul’da gerçekleşecek olan Teratoma isimli ilk kişisel sergisini 02.04.-15.05.2022 tarihleri arasında ağırlıyor. Sergi, Metehan Törer’in seramiği merkeze alan heykellerini ve kağıt üzerine kuru boya kalem ile yaptığı desenlerini bir araya getiriyor. Sanatçı, figüratif ve günlük objelerin dönüşümü üzerine odaklanan çalışmaları ile izleyicisini kendi yarattığı evrene konuk ediyor.

Teratoma, 02.04.-15.05.2022 tarihleri arasında Evliyagil Dolapdere’de Perşembeden Pazara 11.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Sergiye adını veren Teratoma bir tümör çeşididir ve terimin etimolojik kökeni eski Yunanca’daki "Canavar Tümör’’ adlandırmasına dayanır ve temelinde belirli bir organa ait hücrenin farklı bir organda büyümesi bozukluğu anlamına gelir. Teratoma, sanatçının bu dünyanın hikayeleri ve otobiyografik tecrübelerini "Üçüncü Dünya’’ adını verdiği yeni bir evrene taşınması ve yaratmış olduğu karakterlerin deneyimleri haline getirilmesinin hikayesidir.

Metehan Törer, İstanbul’da Evliyagil Dolapdere'de ağırlanan ilk kişisel sergisi Teratoma ile izleyicisine yaratılmış bir evren sunuyor ve o evrene hapsolmuş kahramanlarının sonsuz bir döngü içerisinde kendilerini bulma çabalarını teşhir ediyor.

Metehan Törer (1990, Ankara) 2014-2018 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. 2018 yılında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü’nde yüksek lisans eğitimine başlayan Törer, Sanatta Cinsiyet ve Kimlik Tartışmasında Akışkanlık Arayışı/ The Search Of Fluidity And Discussion Of Sexuality And Identity In Art” başlıklı tezini yazarak 2021 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. İlk kişisel sergisi “Transobje” 2020’de Galeri Siyah Beyaz, Özel Şeyler’de açıldı. İkinci kişisel sergisi “Teratoma” 2022’de Evliyagil Dolapdere’de açıldı. Sanatçının yer aldığı karma sergi ve projeler arasında 2019 “Kusmak” Galeri Siyah Beyaz, Ankara 2020 “Kürklü Venüs” Martch Art Project, İstanbul 2020 “Camdan Şato” Müze Evliyagil, Ankara 2021 “Yer Parça” Ka Atölye, Ankara 2022 “Devoyé” Martch Art Project, İstanbul öne çıkıyor. Sanatçı, Ankara’da yaşamaya ve üretmeye devam ediyor.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT