Mevlut Akyıldız ‘Turkeyland’

Tarihler: 03 Mart 2011 Perşembe ~ 16 Nisan 2011 Cumartesi

Yer: İş Bankası Kibele Sanat Galerisi

Adres: İş Kuleleri 34330 Levent İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 316 15 80

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 3, 2011 ~ Nis 16, 2011

Yağlıboya çalışmaları, heykelleri ve camaltı resimleriyle günümüzün en üretken sanatçılarından Mevlut Akyıldız’ın modern yaşamın kaotik ve çelişkilerle dolu akışına eğlenceli bir üslupla yaklaştığı eserleri 16 Nisan’a kadar İş Bankası Kibele Sanat Galerisi’nde ziyarete açık olacak.

“Şeytanın Gör Dediği”

Akyıldız, yeni sergisinde gerçekleri farklı bir bakış açısıyla irdeleyip "şeytanın gör dediği"ne işaret etmeye devam ediyor. Çalışmalarında ana malzeme olarak insanı konu alan sanatçı, günümüz koşulları içindeki hüzün ve karamsarlığa rağmen yaşamdaki komik görünümlerden yola çıkarak, "güleriz ağlanacak halimize’’ misali, özgün bir bakış sergiliyor.

İçinde yaşadığı toplumun bir türlü çözülemeyen meselelerini tuval üzerine ironik bir dille aktaran Akyıldız, 80’li yıllardan bu yana eserlerinde arabesk olgusuna, kitsch’e, popüler kültüre ve sokak kültürüne yer veriyor. Özellikle erkek egemen toplumun kadına bakışını tatlı-sert bir üslupla ele alan sanatçının eserleri, Türk toplumunun 1980’lerden bu yana yaşadığı toplumsal çelişkileri görünür kılıyor.

“Eğlenmek için Uzağa Gitmeye Gerek Yok”

“İnsanlar eğlenmek için Disneyland`e gidiyor ama bu ülkede ağlanacak halimize gülüyoruz. “Turkeyland"de yaşıyoruz ve ben bu kaotik yaşam içinde, yaşamın "ciddi" yüzünün öbür tarafındaki komik ve eğlenceli olan yanına bakıyorum” diyor Mevlut Akyıldız.

“Kazanovanın Gönül Kapısı Ziyaretçilere Açık”

Sergide Akyıldız’ın yağlıboya ve bronz heykellerinin yanında bir de camaltı resimlerle süslenmiş devasa bir kapı yer alıyor. Her bir karesinde kadın erkek ilişkilerindeki çelişkiler yumağını mizah gücüyle birleştiren sanatçı bu esere “Kazanovanın Gönül Kapısı” ismini vermiş. Mevlut Akyıldız’ın Galata’da tarihi bir apartmanın kapısı için yaptığı bu çalışma, serginin dikkat çeken parçalarından biri…

Karikatürleriyle Dikkat Çekti

İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümü’nde öğrenimine devam ederken aldığı ödüllerle dikkat çekmeye başlayan Mevlut Akyıldız, 1976 yılında Milliyet Sanat Dergisi tarafından düzenlenen Gençler Arası Karikatür Yarışması’nda İkincilik, Osman Hamdi Öğrenciler Arası Resim Yarışması’nda Mansiyon, 1980 yılında ise İş Bankası tarafından düzenlenen Karikatür Yarışması’nda Üçüncülük ödüllerine değer görüldü. Bu ödüller Akyıldız’ın, sanatını üzerine inşa edeceği hiciv ve ironin bir nevi habercisi oldu.

1981 yılında Galata Sanat Galerisi’nde ilk kişisel sergisini açan Mevlut Akyıldız, aynı yıl Abdi İpekçi Resim Yarışması’nda “Cim Bom Bomcular” adlı resmiyle İkincilik Ödülü’nü; Vakko Resim Yarışması’nda, “Curcuna 79” adlı resmiyle Mansiyon’u ve dönemin sanat nabzını tutan Günümüz Sanatçıları İstanbul Sergisi’nde de Özgün Baskı Dalı’nda Başarı Ödülü’nü kazandı.

Bugüne dek 40’a yakın kişisel sergide yüzlerce eserini sanatseverlerle buluşturan Mevlut Akyıldız’ın “Turkeyland” isimli sergisi 16 Nisan’a kadar İş Bankası Kibele Sanat Galerisi’nde ziyarete açık olacak.

Mevlut Akyıldız Hakkında:

1956 yılında Ankara’da doğdu. İlkokulu Ankara, Lalahan’da okuduktan sonra İstanbul Ahmet Rasim Ortaokulu ve Pertevniyal Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümüne girdi ve 1981 yılında Neşet Günal Atölyesi‘nden mezun oldu. 1989 yılında USIA sponsorluğunda Provincetown Fine Arts Work Center’de (Massachusetts-USA) misafir sanatçı programında çalıştı.

Yağlıboya resim çalışmalarının yanı sıra heykel ve kaybolmaya yüz tutan camaltı resme olan tutkusunu her fırsatta dile getiren sanatçının Yağlıboya Kitabı, Heykel Kitabı, Camaltı Kitabı, Desenler Kitabı, Ferahsaz Muhabbetleri ve Alla Turca isimli kitapları bulunmaktadır. Bugüne dek 38 kişisel sergi açan Akyıldız çalışmalarını kendi atölyesinde sürdürüyor.

Mevlut Akyıldız ‘Turkeyland’

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT