Mustafa Ata - Zamanın Bedeni

Tarihler: 22 Mayıs 2014 Perşembe ~ 29 Haziran 2014 Pazar

Yer: Galeri İdil

Adres: Ebulula Mardin Cad.Ülgen Sok.4.Gazeteciler Sit. No:132 – A 18-1 Levent Beşiktaş İstanbul

Telefon: 0212 283 23 83 - 0538 015 84 64

Web: http://http://www.galeriidil.com.tr

E Posta: info@galeriidil.com.tr

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 22, 2014 ~ Haz 29, 2014

Mustafa Ata’nın Zaman Dışı Bedenleri “Zamanın Bedeni”Yle Kitap Ve Sergiye Dönüştü!

Rengin ve sonsuzluğun ressamı Mustafa Ata'nın 80’li yıllardan günümüze, özenle seçilmiş 100 eserinin yer aldığı kitabı “Zamanın Bedeni” kütüphanelerdeki özel yerini almaya hazır! Yazar Emin Çetin Girgin’in kalemiyle ele alınan, Mustafa Ata’nın görüşlerinin de yer aldığı “Zamanın Bedeni”; renkçi geleneğin izinden gelerek, çağdaş sanatın bugünkü dilini yakalamış usta ressamın sanat geçmişine adeta yeni bir bakış açısı getiriyor. Sanat ve emeğe adanmış bir hayatın, özgün bir dille yeniden ele alındığı "Zamanın Bedeni", kitapla eş zamanlı olarak, Ata’nın 25 eserinden oluşan bir sergiye de dönüşüyor. İdil Sanat Galerisi’nin ev sahipliği yaptığı “Zamanın Bedeni” sergisi, 22 Mayıs - 29 Haziran tarihleri arasında Nişantaşı Galeri İdil’de sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Kendisini fırçanın buyruğuna, dolayısıyla özgürlüğüne adamış usta ressam Mustafa Ata’nın 80’li yıllardan günümüze, özenle seçilmiş 100 eserinin yer aldığı kitap, Ata'nın sanat geçmişine yeni bir bakış getiriyor. 224 sayfadan oluşan "Zamanın Bedeni", sanat ve emeğe adanmış bir hayatı özgün bir dille ele alıyor. Yazar Emin Çetin Girgin kitapta, renkçi bir geleneğin izinden gelerek, çağdaş sanatın bugünkü dilini yakalamış usta ressamın eserlerindeki sosyal içeriği ve sanatının temel filozofisini oluşturan etik yapıyı güçlü bir dille ele alıyor.

Girgin, sanatçının eserlerine, sosyolojik ve tarihsel bir yaklaşımla eleştiriyi derinleştirirken; bakışı, bugünkü sanat piyasasının sermaye-sanat kritiği üzerine çekiyor ve sanatçının içinde yaşamak zorunda bırakıldığı sistemin, sanatçıyı iyi ya da kötü yapma gücünü gözler önüne seriyor. Ender karşılaştığımız bir keskinlikte yazılmış kitap, Ata’nın, “Sabra ve Şatilla”, “Özgürlük”, şiddet gören kadınlara adadığı “Direniş” ve Balçık Gölü’nden kurtarılamayarak ölen “Omara”nın anısına yaptığı resimlerle özdeşleşiyor.

Kitabını ahlak ve emeğe adanmış hayatlara ithaf eden Mustafa Ata’yı yazar Emin Çetin Girgin, “Hümanizmasıyla insan psikolojisini avuçlarının arasında tutarken, sosyolojik bir yapı söküm gerçekleştiriyor." sözleriyle açıklıyor.

“Zamanın Bedeni", kitapla eş zamanlı olarak Ata’nın 25 eserinin yer aldığı bir sergiye dönüşüyor. İdil Sanat Galerisi’nin ev sahipliği yaptığı sergi, 22 Mayıs - 29 Haziran 2014 tarihleri arasında Nişantaşı-Galeri İdil’de sanatseverler tarafından ziyaret edilebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT