Mustafa Karyağdı - Suret

Tarihler: 12 Ocak 2011 Çarşamba ~ 30 Ocak 2011 Pazar

Yer: Kare Sanat Galerisi

Adres: Abdi İpekçi Cad. No: 22 /9 Nişantaşı İstanbul

Telefon: 0212 240 44 48

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 12, 2011 ~ Oca 30, 2011

Canan Beykal, Mustafa Karyağdı’nın eserlerini şu şekilde yorumlamaktadır: “Mustafa Karyağdı, “Suret” adlı son çalışmalarında renkle görselleştirdiği sözcüğü ve tek tek bu sözcüğün harflerini kullanarak imge yerine yazıyı resmine sokmuştur. Suret, yazılı bir sözcük olarak, tıpkı Narcissos gibi kendi imajına tutsak olmuştur. Öylesine sureti kucaklamıştır ki yazı, bir başkasını, ötekini kucakladığı yanılgısını taşır içinde. Oysa o kendi anlamını, kendini, bir öteki olarak ayrılamaz ikizini, gölgesini, yansısını kucaklamaktadır; amaç-araç, varlık-yokluk, ölüm-hayat, cevher-araz gibi ayrılmaz ikililiği, ‘çifte değerliliği’. İki anlamı birleştiren mecazdır buradaki. Çifte değerlilik; hem baştan çıkarıcıdır, hem de kuşkular yaratır. Bir sözcüğü cisimleştiren, görselleştiren; soyuttan somuta, algıdan duyuma, duyumdan bilince, akla aktaran bir süreçte, suretin, varlık nedeni olan anlamı, elbette aslını kucaklaması gibidir.

Sanatçının son boya resimleri bir tür ‘kabartma yazı’ olarak nitelendirilebilir. Burada Mustafa Karyağdı, kalın boya katmanlarıyla çalışan ressamca tavrıyla ve karmaşık renk geçişleriyle, yazıyı –suret sözcüğünü-parçalar, dağıtır, tek tek harflere indirger, aralarına bazen gizlenmiş yüzler sokar, bazen yazıyı figürleştirir. İfadeci renkçiliği, kavramsal dile meydan okur ama aslolan bütün nesnesizliğiyle o anlam yüklü sözcüğün ta kendisidir. Etrafa dağıtılmış her harf bu sözcüğe aidiyetini unutturmaz.” Mustafa Karyağdı’nın “Suret” isimli sergisi 12 – 30 Ocak 2011 tarihleri arasında Kare Sanat Galerisi’nde izlenebilinir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT