Nazım Mehmet “Düş içinde Düş”

Tarihler: 08 Eylül 2009 Salı ~ 26 Eylül 2009 Cumartesi

Yer: Odakule Sanat Galerisi

Adres: İstiklal Cad.142/1 Odakule Beyoğlu - İstanbul İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eyl 8, 2009 ~ Eyl 26, 2009
Nazım Mehmet “Düş içinde Düş”

Ressam Nazım Mehmet, 1964 Bakü Azerbaycan doğumlu.
Bakü Devlet Azimzade Güzel Sanatlar Okulu Resim bölümünden sonra eğitimine Bakü Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde devam etti, 1992’de Grafik ve Resim Bölümünden Lisans daha sonra aynı okulun Kitap tasarımı-İllüstrasyon bölümünden de Yüksek Lisansını aldı.

1997 yılından bugüne Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkan Yardımcısıdır ve aynı Fakültede Öğretim Görevlisi olarak ders vermektedir.

Türkiye, Azerbaycan, ABD, Fransa, Almanya, Rusya’da 24 kişisel sergi açtı, 50 karma sergiye katıldı. Eserleri Türkiye, Azerbaycan, Almanya, Rusya, Ukrayna, Danimarka, İsrail, İsviçre, İtalya, Letonya, Litvanya’da özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.

2009’da katıldığı yurtdışı sergiler ve Sanat Fuarları : Uluslararası Moskova Sanat Festivali (Haziran); “Realm of Invention”, Broadway Gallery, New York; “Art in Mind” The Brick Line Gallery, Londra; Floransa Bienali (Aralık)

Nazım Mehmet sanatçı bir aileden gelmektedir. Akademik resim eğitimi almış olan Sanatçı, Rönesans sanatına olan hayranlığını her zaman dile getirmektedir.
Gerçek üstücü sanatın ilkelerini oluşturan sanatçılardan Paul Eluard, Edgar Allan Poe, Rimbaud şiirleri onu büyüler ve resimlerine kaynak olur. De Chirico, Dali ve Matta’dan etkilenmiş olan Nazım Mehmet gerçeküstücülerin yaratıcı bilinçaltı irdeleme ve özgür kılma ilkesini benimser.

Çalışmalarında bilinçdışı rüya imgelerini alarak herhangi bir yargıya dayanmaksızın tual üzerinde yayılmalarına izin verir ve bir rüyadaymışçasına her şeyin eş zamanlı olarak var olmasını sağlar.
Birbiriyle ilintili olmayan objelerin bir aura içinde sunulduğu fantastik bir stili vardır. Resimlerinde bir istakoz, bir anahtar, bir nar, bir kılıç ya da bir güvercin veya bir güneş saati gibi günlük yaşama ait nesneler sanki günlük yaşamın dışında bir gerçeği yansıtacak biçimde, fantastik bir dünyanın yaratıklarıymışçasına izleyene sunulur.

Düş türünden, us ve mantık dışı, gerçeküstü ortamlar sunmayı amaçlayan bu resimlerdeki insan figürleri ilk anda bu dünyaya ait izlenimi verseler de, daha dikkatli bakıldığında başka bir dünyaya ait oldukları hissine kapılırız.

Ödülleri : “Özel Jüri Ödülü” Moscow International Festival of Art Moskova 2009 “Diploma of Excellence” /Honorable Award III. ART BIENNIAL , Medial Museum, London 2009

Kitapları :Desende İnsan Figürü Nazım Mehmet 2006; Desende Işık ve Gölge Nurdan KARASU GÖKÇE, Nazım MEHMET 2007; Desen Teknik ve Malzemeleri Nurdan KARASU GÖKÇE, Nazım MEHMET 2007

Yer Aldığı Yayınlar: “CREATİVE GENIUS- 100 ARTISTS” LONDON 2010; “ART IN VOGUE - CONTEMPORARY ARTISTS” LONDON 2010; “100 International Contemporary Masters” Annual art book USA, 2009; “MASTERS - 106 Contemporary Artists” LONDON 2009; “TRENDS -132 Contemporary Artists” LONDON 2009; “NY ARTS” USA,2008

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT