Nevin Aladağ - Sahne

Tarihler: 06 Nisan 2012 Cuma ~ 09 Haziran 2012 Cumartesi

Yer: Arter

Adres: İstiklal Caddesi No: 211, Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 243 37 67

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 6, 2012 ~ Haz 9, 2012

Nevin Aladağ’ın “Sahne” başlıklı sergisi, 6 Nisan’da ARTER’de izleyiciye açılıyor. Başak Doğa Temür küratörlüğünde gerçekleşen sergi, 27 Mayıs 2012’ye kadar izlenebilecek.

Nevin Aladağ, çeşitli renklerde yapay saç kullanarak ürettiği ve her birini farklı bir sahne gibi tasarladığı birimlerle ARTER’in üçüncü katını bir serbest performans alanına dönüştürüyor. Bu birimler, hem sahne perdesi boyutlarına büyütülmüş saç modellerine, hem de saçtan yapılmış perdelere benziyor. Sanatçı mekânın kendi ölçeğinden yola çıkarak her birini yaklaşık üç metre uzunluğunda ürettiği bu birimlerden dördünü mekândaki sütunların oluşturduğu nişlerin önüne; diğer ikisini ise, sergi mekânının iki ucundaki geniş duvarların üzerine, duvar heykeli gibi yerleştirdi. Aladağ, bu birimlerin her birine, yapay saç kataloglarındaki numune adlarına benzer isimler verdi: “Sahne I, Camgöbeği”, “Sahne II, Siyah ve Beyaz”, “Sahne III, Platin Sarısı”, “Sahne IV, Kestane ve Bakır Kızılı”, “Sahne V, Kızıl” ve “Sahne VI, Koyu Kahve ve Açık Mavi”.

Her ne kadar isimler doğrudan cinsiyetle ilgili ipuçları taşımasa da, uzun ve şekil verilmiş saçların ancak bir kadına ait olabileceği yönündeki yaygın varsayım, bu “Sahne”lerin belli yaş ve tarzlarda kadın karakterlermiş gibi algılanmalarına yol açabilir. Malzemesi ve formu aracılığıyla kimliğin cinsiyet boyutuna gönderme yapan bu iş, adıyla da bir performans sahnesini ya da sahneleme eylemini hatırlatıyor. Nevin Aladağ izleyiciye, cinsiyetin performatif yönleri üzerine düşünebileceği ve isterse sahneye çıkıp performansını gerçekleştirebileceği serbest bir alan açıyor. İzleyici, bu serbest performans alanında isterse izleyen olma konumunu seçebilir ya da bir adım öteye geçip izlenen olmayı tercih edebilir ve kendine yakın bulduğu bir karakter/sahne’nin oyuncusuna dönüşebilir.

Serginin kitabında, serginin küratörü Başak Doğa Temür’ün yazısının yanında, sanat tarihçi ve yazar Gudrun Ankele’nin bu sergi için kaleme aldığı metnine yer veriliyor. Kitapta sergiden yerleştirme fotoğraflarıyla birlikte, Nevin Aladağ’ın “Sahne” öncesinde ürettiği daha küçük boyuttaki “Prova” adlı serisinin fotoğrafları da bulunuyor. Kitap, sergi süresince ARTER’den temin edilebilir.

“Sahne”nin üretimi, sanatsal üretimi destekleme ve sanatçı projelerini hayata geçirme hedefleri doğrultusunda, ARTER tarafından gerçekleştirildi.

“Sahne”, ARTER’in üçüncü katında, 27 Mayıs Pazar gününe kadar, Mona Hatoum’un “Hâlâ Buradasın” sergisiyle eşzamanlı olarak devam edecek.

ARTER’in açık olduğu gün ve saatler:
Salı–Perşembe 11:00–19:00
Cuma, Cumartesi ve Pazar 12:00–20:00
Pazartesi günleri kapalı.

ARTER sergilerine giriş ücretsizdir.

www.arter.org.tr

Nevin Aladağ - Sahne

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT