Oda Arkadaşları (Room Mates)

Tarihler: 23 Aralık 2008 Salı ~ 17 Ocak 2009 Cumartesi

Yer: Galeri Splendid

Adres: Istiklal Cad. Süslüsaksı Sok. 10/3, Beyoglu, Istanbul İstanbul

Telefon: 212 249 87 74

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 23, 2008 ~ Oca 17, 2009
Kasım ayında tüm İstiklal Caddesi`ne yayılan Uyuyan ID adlı sergi ile açılan Galeri Splendid, ilk tek mekan sergisini 23 Aralık-17 Ocak tarihleri arasında gerçekleştiriyor.

Oda Arkadaşları aynı daireyi paylaşan iki kadının gündelik hayatı hakkında. Proje kişisel bir tecrübenin hatıralarını sinemasal hayal gücüyle yeniden kuruyor; Sinemanın hayatı neredeyse mitsel denebilecek inşasını, ana akım sinemanın çarpıcı sahnelerini, ortak hafızamıza hitap eden arketipsel anlatısını kullanarak yakınlık, samimiyet, arzu ve nefreti simgeleyen sinema ikonlarından gücünü alıyor.

Projeyi gerçekleştiren Selim Eyüboğlu ve Sevgi Ortaç`ı buluşturan nokta sinema ve fotoğrafın birbirini değiştirip dönüştüren doğasını dışa vurabilecek bir proje gerçekleştirme istekleri olmuş. Bir evi paylaşan iki kadının sıradan ve tekdüze yaşayışlarının hatıralarını, sinemanın en beklentisel çağrışımlarıyla yeniden örerek, hem iki kadın arasındaki gerilimleri bu çağrışımları kullanarak görünür hale getiriyorlar hem de anılarımızı ve gündelik hayatı yeniden kurgulayışımızdaki sinemasal etkiye dikkat çekiyorlar. Her bir kareyi sinemasal kadrajın tarafgirliğine, kadraj dışı mekana yaptığı vurguya ve kişilerin ivme taşıyan duruşlarına öykünerek tasarlıyor, üzerinden sinema tarihi akmış bir fotoğrafın kimyasına yeniden göz atıyorlar.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT