Osman Dinç - Teorem

Tarihler: 10 Ocak 2014 Cuma ~ 22 Şubat 2014 Cumartesi

Yer: Pi Artworks Galatasaray

Adres: İstiklal Cad. Mısır Apt. 163/4 34430 Galatasaray Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 293 71 03

Faks: 0212 293 67 09

Web: http://http://www.piartworks.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 10, 2014 ~ Şub 22, 2014

Osman Dinç 2012’ de Ankara’da açmış olduğu son kişisel sergisinden sonra Ocak ayında Pi Artworks İstanbul’ da. Başta metal olmak üzere cam, demir, ahşap, beton gibi farklı malzemeleri kullanarak kavramsal görüşler doğrultusunda ‘’kendi hikayelerini anlatan figüratif’’ eserler oluşturan sanatçı, 1977’den beri Paris’te yaşamaktadır. Kendi deyimiyle heykellerinde geçmiş kaynaklı neden-sonuç ilişkisi olan ve yalın, minimal sonuçlara varan sanatçı, İstanbul’da gerçekleşecek ‘‘Teorem’’ adını verdiği kişisel sergisinde heykel ve fotoğraf çalışmalarını beraber sergileyecek.

Sanat dünyasındaki yeri ‘Arte Povera ile minimal sanat arasında, özel bir yerde bulunan bir sanatçı’ olarak nitelendirilen Dinç yaratım sürecine olan genel yaklaşımını şöyle anlatıyor: ’’Heykel üç boyutlu olduğundan, gerçek mekanı irdeler. Bu yüzden birçok biçimsel sorunu beraberinde getirir; yerçekimi, denge, malzemenin uygunluğu ve dayanıklılığı...

Örneğin: Çalışmalarımda son seneler malzeme olarak fazla kullandığım demirle ilgili bilgilerimi geliştirmek istediğimde; (kanımızdaki alyuvarlarda taşıdığımız demir oksit bir tarafa) dört beş bin yıllık demir çağıyla karşılaştım. Merkezinde yüzde kırk oranında demir ve nikel saklayan bir gök cisminde yaşadığımızı da artık biliyorum. Dahası, ihtiyar yıldızların içine çökme (ölümü) anında demirin oluştuğunu öğrendim. Demir atomunun evrende bilinen en uzun ömürlü atom olduğunun hesap edildiğini duydum.

Bence hala yaşamakta olduğumuz demir çağın, insanlık üzerinde yaptığı, yapım/yıkım devam etmekte. Kısacası: Kullandığım her malzemenin bir tarihi ve ortak belleklerde bıraktığı bir iz var… Unutulmuş ortak belleklerin arkeolojisini yapmak için yola çıkan sanatçı olarak, malzemenin tarihiyle yol almam gerekiyor. Heykellerini genelde kendi yapan bir sanatçı olarak; demirin ve kullandığım diğer malzemelerin özelliklerini, tarihini unutmuyorum. Onları kullanan ustaların deneyimlerini heykellerime ve gelecek nesle yansıtmaya çalışıyorum. Yukarıda bahsettiğim biçimsel meşguliyetimin yanı sıra, eserlerime anlam yüklemeye çalışırken "Görünmeyenden daha gizemli şey görünenlerdir"* olduğuna da inanıyorum.

*Görünmeyenden daha gizemli şey görünenlerdir. Oscar Wilde

Osman Dinç’in son dönem eserlerinden oluşan bir seçkiyi izleyicilere sunacak olan ‘’Teorem‘’ adlı sergisi Pi Artworks Istanbul’da 10 Ocak – 22 Şubat 2014 tarihleri arasında devam edecek.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT