Öznur Güzel Karasu - Ot

Öznur Güzel Karasu - Ot

Tarihler: 08 Mayıs 2018 Salı ~ 25 Mayıs 2018 Cuma

Yer: Cumhuriyet Müzesi Sanat Galerisi

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr May 8, 2018 ~ May 25, 2018

Sultanahmet’te yer alan Cumhuriyet Müzesi Sanat Galerisi’nde 8 - 25 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek “Ot” başlıklı sergide farklı disiplinlerde üretim gerçekleştiren sanatçıların çalışmaları bir araya geliyor. “Avcı toplayıcılıktan yerleşik yaşama geçiş insanın toprak ve doğa üzerindeki hakimiyetinin sınırlarını genişletirken, evcilleşen insan ve insanın evcilleştirdikleri sayesinde üretim ilişkilerinde gerçekleşen dönüşüm, giderek daha sınırlı bir yaşam biçimine evrildi.

İnsanın dünyanın efendisi olmak uğruna doğayı boyunduruğu altına alma çabası aslında doğadan, yani kendinden kopuşu oldu. Endüstriyel, modern toplumun temelinde var olan türcü ve cinsiyetçi bakışın getirdiği yıkım, her geçen gün insanın insana ve diğer canlılara tahakkümünü artırırken, ekosisteme vurulan darbeler de giderek daha fazla şiddetlenmekte. Doğanın bir parçasıyken kendini doğadan soyutlayan ve ötekileştiren insan, varlığını evrensel yaşam formlarının en üst kademesine yerleştirerek, geri kalan her şeyi kendi lehine kullanmaktan çekinmedi.

Oysa ki doğanın matematiğini algıladığımızda, kendimizin de ekosistemin birer parçası olduğumuzu benimsediğimizde, farklı yaşam biçimlerini görmeye başladığımızda kendimizi de daha iyi anlayacağız ve arınacağız.” Öznur Güzel Karasu’nun küratörlüğünde Ali İbrahim Öcal, Ayşegül Süter, Çağrı Saray, Ekin Saçlıoğlu, Elif Çelebi, Ezgi Tok, Guido Casaretto, İnci Deniz Ilgın, İrem Tok, Kerem Ozan Bayratar, Neriman Polat, Uğur Cinel ve Uygar Demoğlu’nun çalışmalarının bir araya geldiği sergi, doğanın ayrıntısına, insanın verdiği zarara rağmen var olma çabasındaki farklı yaşam formlarına, asıl olarak da kendi yaşamlarımıza bir bakış niteliğinde.

Görmezden geldiğimiz, önemsemediğimiz şeylerin, varlığımızda ne denli büyük bir yere sahip olduğunun manifestosu bir bakıma. Sergide yer alan sanatçılar, doğadan kopuşumuzun temelinde yatan nedenleri, tüm bu kopuş sürecinin toplumsal dönüşümümüzdeki etkilerini araştırıyor, gündelik hayatımızdan giderek soyutlanan farklı yaşam biçimlerine odaklanıyorlar.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT