Pera Ressamları-Pera Sergileri 1845-1916

Tarihler: 17 Nisan 2010 Cumartesi ~ 08 Mayıs 2010 Cumartesi 17-24 Nisan- 8 Mayıs 2010

Yer: Fransız Kültür Merkezi

Adres: İstiklal Caddesi No: 4 Taksim - İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 393 81 11

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 17, 2010 ~ May 8, 2010

NorgunkYayıncılık ve Dr.Seza Sinanlar uslu tarafından tasarlanmış ve gerçekleştirilen bu sergi İstanbul’un en kozmopolit, geçmişle ilişkisi en güçlü semtlerinden biri olan Pera’da, resim odaklı bir yaşamı günümüze taşıyor.

1850’lerden itibaren Osmanlı İmparatorluğu’nda iyice görünür hale gelen sosyal ve kültürel değişimleri bütün çıplaklığıyla yansıtan Pera, resim sanatı için de o dönemin odak noktalarından biridir. Osmanlı dünyasının zengin etnik nüfusunu temsil eden Müslüman ve gayri müslim birçok sanatçının yanı sıra Avrupa’dan gelen yabancı sanatçılar da bu değişimin aktörleri olarak Pera’ya yerleşmişler, atölyelerini burada kurmuşlar, resimlerini Pera Caddesi üzerindeki dükkanlarda sergilemişlerdi. Resim merkezli bu çevre Pera’da gelişedursun, dönemin Pera’da basılan gazeteleri de gün gün resim sergilerini, sanatçıların çalışmalarını ve Osmanlı Resim Tarihine ışık tutacak daha birçok konuyu gündeme taşıyarak okuyucularına aktarmışlardı.

Bu sergi, 150 yıl öncesine gidiyor ve sanıldığından çok daha canlı bir kültür ve sanat ortamının izlerini Pera sokak ve binalarında sürüyor. Semtte gelişen sanatçı dostluklarından, dönemin resim beğenisine, kimin ne zaman, nerede, hangi resmini sergilediğinden o sergi hakkında kimin ne eleştiri yaptığına kadar pek çok yaşanmışlıklara tanıklık ediyor.

Sergi, 17 ve 24 Nisan ve 8 Mayıs Cumartesi günleri saat 11:00’de Dr. Seza Sinanlar Uslu rehberliğinde gezilebilecektir. (Türkçe, Fransızca)

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT