Portekiz - Alcobaça Manastırı

Tarihler: 17 Nisan 2021 Cumartesi ~ 17 Nisan 2021 Cumartesi 17 Nisan 2021 21:00

Yer: Online Etkinlikler

Ücret: 1. Kategori - 105.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Çeşitli Mekanlar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 17, 2021 ~ Nis 17, 2021
Portekiz – Alcobaça Manastırı – Sanal Müze Gezisi

"Alcoa ve Baça isimli iki nehrin buluştuğu yer olan Alcobaça'da 1153 yılında Kral D.Afonso Henriques Endülüs Emevi'leri (Moor) yendikten ve Santarem'i ele geçirince, Aziz Bernard de Clairvaux'a ithafen bu manastırı inşaa ettirir. Yer seçimi Sistersiyen Tarikatı'nın inziva, dua, ibadet, tefekkür ve tarımla meşgul yaşam biçimine uygun bir yer; yeşillik, bağ ve bahçelerin ve su kaynağının bol olduğu bir yer. Keşişlerin yaşam felsefesi hayatlarını el işçiliği ve üretme, kendine yetme , her türlü dünyevi eşya ve maldan soyutlanmış sade ve basit bir temel üstüne inşaa edilmiş olarak ifade ediliyor bu tarikatta. Kilise ve manastır binaları Gotik tarzda yapılmış olup, zaman içinde eklemeler yapılır. Manastırın içinde keşişlerin eğitim, çalışma, ibadet ve inziva için gerekli bölümlerin yanısıra kraliyet ailesinin mezarları da mevcut. Kral I Pedro ve sevgilisi İnes Castro'nun mezarları karşılıklı olarak birbirlerini selamlar ve tarihte görülmemiş bir olaya da şahitlik eder; sevgilisini öldürten babası IV Afonso öldükten sonra başa geçen Pedro, ölmüş sevgilisine taç giydirip, saray halkına önünde diz çöktürüp mefta sevgilisinin elini öptürtür. Sisteryen Tarikatı Manastır hayatını ve bu tarikatın Avrupa Endüstri Devrimi'ne olan katkıları, inanç sistemini, Kral Pedro ve sevgilisi İnes'in sonu hüsranla biten aşk hikayesini, Portekiz tarihinde yer alan bazı şaşırtıcı olayları, kilise mimarisi Gotik ve Manueline tarzı hakkında yorumları Profesyonel Rehber Tülay Zeybek Özcan'dan dinliyoruz. "

Konuşmacı: Profesyonel Rehber Tülay Zeybek Özcan

Bu sanal müze gezisine neden katılmalısın?
Alcobaça Manastır Müzesini Sistersiyen Tarikatı'nın inanç sistemine göre şekillenmiş yaşam biçimi, ölü gömme şekli ve mimarisini, içinde ve çevresinde yaşanmış tarihi olaylarla birlikte Portekiz kültürünün renklerini Rehber eşliğinde geziyorsun. 

Bu sanal müze gezisinde neler öğreneceksin?
Portekiz kültüründe önemli yeri olan  Sistersiyen Tarikatı inanç biçimini öğreniyorsun
Ortaçağ’da manastır hayatını öğreniyorsun
Kilise mimarisi Gotik tarz hakkında genel bilgi sahibi oluyorsun.
Denizci millet Portekiz'lilere has Manueline tarzı hakkında genel bilgi sahibi oluyorsun.
Kral I Pedro ve sevgilisi İnes Castro aşkı ve Pedro'nun babasından intikam almak ve İnes'e olan sevgisini çok garip bir şekilde göstermesi hakkında bilgileniyorsun.
Portekiz tarihi ve kültürü ile ilgili bilgileniyorsun.

Eğitim Seviyesi
Herkes için

Sanal Gezilerimiz Hakkında Genel Bilgilendirme
Bu SANAL MÜZE GEZİSİ bilgisayar ya da telefonunuzdan görüntülü olarak gerçekleşmektedir.
Sanal Müze Gezileri profesyonel rehber eşliğinde yapılmaktadır.
Görüntüler verilirken rehber müzede eserler, olaylar ve görüntüde olan yapı/müze hakkında yorum ve anlatım yapmaktadır.
Sanal gezi sırasında anlatım sürerken rehbere yazılı olarak soru sormak ya da notlar iletmek mümkündür
Sanal Müze gezisi 2 saat sürmektedir. Her gezi sonrasında 30 dakikalık soru / sohbet bölümü vardır
Canlı yayın Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Yayının gerçekleşeceği Zoom bağlantısı, kayıt yaptıranlara 24 ile 48 saat öncesinden e-posta yöntemi ile paylaşılacaktır.
Canlı yayına katılabilmek için bu deneyime kayıt yaptırmanız gerekmektedir. 
Sanal Müze gezimizde katılımcı sayısı 75 kişi ile sınırlıdır
Sanal Müze Gezisine katılmak için online olarak ya da misafir danışmanından kayıt yaptırmanız gerekmektedir.
Program öngörülemeyen durumlar nedeniyle değişiklik gösterebilir.
Antonina Online Mektep etkinliğin akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
Geziyi kaçıranlar için telafi gezi yapılmayacaktır.

SANAL GEZİ PROGRAMI
Portekiz hakkında kısa öz bilgi
Alcobaça hakkında genel bilgi
Alcobaça Manastırı ne zaman yapıldı ve tarihteki önemi
Manastır yapılış tarihi ve önemi
Sistersiyen Tarikatı'nın kurucusu kimdir
Bernardinler kimdir
Tarikatın diğer Hristiyan tarikatlarından farkı
Mimaride Gotik tarz nedir
Kilisenin ön fasad özelliği
Kilisenin içi
İnes Castro ve Kral I Pedro'nun lahitleri
Aziz Bernard Şapeli
Mezar Odası/Pantheon
Manueline Kutsal Bölümü/Odası
Krallar Salonu
Sessizlik Manastırı
Papazlar Meclisi
Yatakhane
Keşişler Salonu
Mutfak
Yemekhane
Şapel

REHBER
Profesyonel Rehber TÜLAY ZEYBEK ÖZCAN

İstanbul'da dünyaya geldi. İlköğretimini, doğduğu ve tarihi sevmeye başladığı yer olan Sultanahmet 44 İlköğretim Okulu'nda tamamladı. Özel Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nda orta ve lise öğrenimini bitirerek, 1979 yılında yüzyıllık okulun "ilk kızları" ünvanıyla mezun oldu. Marmara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü filoloji ve öğretmenlik için ise psikoloji ve pedagoji yan dalları okuyarak 1984 yılında diploma aldı. 

1989 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açtığı sınav ve eğitimi yüksek dereceyle bitirerek, "profesyonel turist rehberi" olmaya hak kazandı. "Gezmek yaşamaktır. Yaşam ise bir yolculuktur bizi kendimize getiren ..." Sözlerindeki mana ile ülkemize gelen yabancı konuklara ve yerli gezginlere; Türk kültürünü ve ülkemizin maddi manevi varlıklarını tanıtmak için, 31 yıldır turist rehberlik mesleğini aşkla icra etmektedir. Yerli ve yabancı kuruluşların düzenlediği bir çok sertifika programlarına katılarak, uzmanlık alanlarını "arkeoloji", "pre-historia", "Anadolu'da Yunan ve Roma Uygarlıkları", "Büyük İskender'in izinde", "Anadolu'da inanç sistemi", "Anadolu'dan Dünya'ya etki eden ilk'ler", "Anadolu'da Yedi Kiliseler", "St Paul'ün ayak izinde", "Anadolu'da Musevi Mirası", "Mezopotamya Uygarlıkları ve Doğu Kültürü", "Bizans ve Yemek" gibi konularda çeşitlendirmiştir. “Işık doğudan yükselir” felsefesine ilgisi dolayısıyla doğu ülkeleri, Kafkas Coğrafyası, İpek Yolu, Baharat Yolu, Eski Ticaret Yolları ve kültürü özel çalıştığı konulardır. Anadolu tarihte birçok medeniyetin başladığı yer olması münasebetiyle, yurtdışında katıldığı sertifika programlarında kadim medeniyetlerin kült sanatı ve medeniyetlerin devamlılığında kültürün, sanatın ve inanç sisteminin önemi hakkında sunumları dünyayı kucaklamakta “Biz” kavramına dikkat çekmiştir. 

"Kültürler Ebrusu" Anadolu aşığı olan Özcan, turist rehberliği ile beraber, öğretmen olarak İstanbul Üniversitesi ve İTÜ'de; ayrıca çeşitli yabancı okullarda yönetici pozis-younda görev aldı. Öğretmenliği öğrencisinden hep bir şeyler öğrenmek gayretiyle yaptı. En iyi öğretmeni ise evladı oldu. "Seyahat etmek nedir?" sorusuna Aziz Augustine'nin sözleriyle yanıt veriyor: "Dünya bir kitaptır ve seyahat etmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar."
- Etkinlik video konferans yazılımı üzerinden gerçekleştirilecektir.- Etkinlik linki ve şifresinin size iletilebilmesi için biletinizi satın aldıktan sonra güncel e-mail adresinizden Biletix işlem referans numaranızı, satın almış olduğunuz etkinliğin adını ve tarihini antonina@antoninaturizm.com adresine mail atmanız gerekmektedir.- Belirtilen bilgilerin tüketici tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak seminere katılamamanız halinde Biletix'in veya organizasyon firmasının sorumlululuğu bulunmamaktadır.- Tüketicinin elektrik, internet kesintisi veya kişisel sebeplerle eğitime zamanında katılamaması, bu sebeplerle eğitimin bir kısmını veya tamamını almaması organizasyon firmasının veya Biletix'in sorumluluğunda değildir. Bu tür durumlarda iade veya değişiklik hakkı sağlanmayacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT