Printed

Printed

Tarihler: 19 Nisan 2018 Perşembe ~ 02 Haziran 2018 Cumartesi

Yer: Mixer Arts

Adres: Sıraselviler Cad. Taksimsitesi No: 35 2.Bodrum Kat Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 243 54 43 - 0538 372 38 01

Web: http://www.mixerarts.com

E Posta: info@mixerarts.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 19, 2018 ~ Haz 2, 2018

Sanatın ulaşılabilir olması gayesiyle yola çıkan Mixer, 2014 yılından itibaren her sene farklı baskı teknikleri ile üretilmiş orijinal baskı eserlerin yer aldığı “PRINTED” sergi serisine ev sahipliği yapıyor. Bu sene 1900’lü yıllardan günümüze uzanan bir aralıkta hazırlanan seçki, litografi, serigrafi ve gravür başta olmak üzere farklı baskı tekniklerini ve Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezi (FUAM) atölyelerinde oluşturulmuş olan fotokitaplar ile Komet ve Bengisu Bayrak’ın sanatçı kitaplarını bir araya getirerek baskının tarihçesine odaklanıyor.

Tarihçiler, baskı ile bir şeyleri çoğaltma tekniğini milattan önce 3000 yıllarında Sümerlere kadar dayandırıyorlar. O zamanlarda bir sanat formu olmaktan uzak, sadece bazı yazı ve şekilleri çoğaltmak amacıyla icat edilen silindir mühürlerle, bugün sanat üretiminde de sıkça kullanılan baskı tekniklerinin temelleri atılıyordu.

“Printed ‘18” sergisi, üç ana başlıkta toplanabilecek geleneksel baskılar gravür, litografi ve serigrafi tekniklerinin örneklerini 57 ayrı sanatçının ifade biçimi üzerinden izleyiciyle buluşturuyor. Sergi kapsamında baskı tekniklerinin tarihçesi, katalog metinleri ve sergi süresince yapılacak olan atölye çalışmalarıyla vurgulanıyor. Mixer kurucusu Hamit Hamutçu, serginin odak noktasını şöyle anlatıyor: “Gravürden litografiye, serigrafiden üç boyutlu yazıcılara kadar farklı tekniklerle üretilen eserleri gösterirken, baskı işlerin arka planındaki yaratıcı sürece ve seçilen tekniğe göre son derece karmaşık olabilen ve ciddi ustalık gerektiren üretim detaylarına ışık tutabilmeyi amaçlıyoruz.”

Tracey Emin, Abidin Dino, İpek Duben, Mehmet Güleryüz, Selma Gürbüz gibi usta isimlerle birlikte bu alanda uzmanlaşmakta olan genç sanatçıların da işlerinin yer aldığı, bu sene dördüncü edisyonu gerçekleşen “Printed ‘18”, 19 Nisan ve 2 Haziran 2018 tarihleri arasında görülebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT