Ritim ve Devinim!` Güngör Taner

Tarihler: 24 Ekim 2008 Cuma ~ 06 Aralık 2008 Cumartesi

Yer: İş Sanat Kibele Sanat Galerisi

Adres: İş Kuleleri, Levent İstanbul

Telefon: (212) 316 15 80

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 24, 2008 ~ Ara 6, 2008
"RİTİM VE DEVİNİM! GÜNGÖR TANER"
İş Sanat Kibele Galerisi, dokuzuncu sezonuna Türk soyut resminin öncü isimlerinden Güngör Taner’in eserlerinden oluşan görkemli bir retrospektif ile başlıyor. Sergide Taner’in çeşitli kurum, müze ve özel koleksiyonlardan derlenen eserlerinden tüm sanat yaşamını temsil eden bir seçkiye yer verilecek.

Güngör Taner’in sergisine Kaya Özsezgin’in hazırladığı kapsamlı bir kitap da eşlik ediyor. Kitap, Güngör Taner’in yaşamına ve sanatına dair genel bir perspektif oluşturmanın yanı sıra, ilginç ayrıntılara da yer veriyor.

Türkiye’de, soyut akımın 1950’li yıllarda başlamış olmasına karşın çağdaş bir disiplin olarak algılanması, Güngör Taner’in Akademi’deki eğitimini tamamladığı döneme rastlamaktaydı. Soyutlamacı tekniğin doğa biçimlerinden bağımsız “salt soyut” bir anlayış, bir dünya görüşü olarak algılanmasıyla, ülkemizde de yepyeni bir kavramdan söz edilmeye başlandı. 1970’lerden sonra soyutçu anlayışı belirleyen en önemli olgu, “soyut vizyon” sahibi olabilmekti. Güngör Taner’in resmine bu vizyon, biçimin ve rengin kompozisyonda özdeşlik kazanması şeklinde yansıdı. Taner’i ilgilendiren temel sorun, başından beri “ritim ve müzikalite” oldu. Kendisiyle yapılan bir görüşmede (Boyut, 2/10, 1983) “yapıtın okunaklı olması”nı bu koşula bağlıyor ve şöyle diyordu: “Bu ritim, yapıtı oluşturan plastik ögelerin her biri için geçerlidir. Ancak bütünü sağlayabilmek için bunların bir ana fikir egemenliğinde düzenlenmeleri gerekir.”

1941 yılında İstanbul’da doğan Güngör Taner, yedi kişisel sergi açtı; yurtiçi ve yurtdışında 50’ye yakın karma sergiye katıldı. Sanatçının, Devlet Resim ve Heykel Sergisi Başarı Ödülleri ve Günümüz Sanatçıları 2. İstanbul Sergisi Başarı Ödülü bulunmaktadır.

Sergi, pazar ve pazartesi günleri hariç, her gün 10.00-19.00 saatleri arasında izlenebilir.

Ritim ve Devinim!` Güngör Taner

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT