Rönesansın Gizli Hafızası

Rönesansın Gizli Hafızası

Tarihler: 15 Aralık 2018 Cumartesi ~ 15 Ocak 2019 Salı

Yer: Uniq Gallery

Adres: Huzur Mah. Maslak Ayazağa Cad. Ayazağa Cendere Yolu No: 4 Sarıyer İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Ara 15, 2018 ~ Oca 15, 2019

Nihan Yardımcı Çetinkaya’nın seyahatleri sırasında çektiği dönem mobilyalarının fotoğraflarından yola çıkarak ürettiği işlerden oluşan ‘Rönesansın Gizli Hafızası’ sergisi UNIQ Gallery’de 15 Aralık’tan 15 Ocak’a kadar ziyaret edilebilecek.

Nihan Yardımcı Çetinkaya, ‘Rönesansın Gizli Hafızası’ adını verdiği sergisinde Rönesans ve öğretilerine göndermeler yapıyor. Küratörlüğünü Dr. Öğr. Üyesi Hülya Kalyoncu’nun yaptığı sergi, hafıza ve düşüncelerde yer alan bilgiyle bilinçlere dokunarak izleyiciyi geçmişe dair bir yolculuğa çıkarıyor.

Sanatçı, genel sanat anlayışı kapsamında ‘Resimlerim bana ait değil.’ diyor. Böylece kendini çoğul ve başkalarına ait görürken, eserlerini de evrensel bir boyuta taşıyor ve işlerini soyut dışavurumculuğun bireyci tutumundan ayırıp düşünsel bir boyutta aktarıyor.

Resimlerinde hümanist bir anlayışla insanı, dünyanın merkezine yerleştirip eleştirel akıl kurallarını devreye sokuyor ve fiziksel gerçeklerin incelenmesine olanak tanıyor. Sanatsal formları yakalamada Rönesans sanatçısı gibi davranan sanatçı, yaşantısının belleğinde bıraktığı izleri, yeni bir bakış açısı ile gayet ustaca günümüz sanat anlayışına uyarlıyor.

Rönesans sanatçıları gibi nesnelliğe ve gerçekliğe yönelen Nihal Yardımcı Çetinkaya hareketi ‘düzene dönüş’ olarak adlandırılıyor ve gelenekle bağlantı kurmayı yeniden gündeme getiriyor. Sanatçının resimleri bir yanılsama ile idealize edilmiş ve estetik kaygılar taşıyan Rönesans resminden farklı bir tutum sergiliyor.

Eserleri Art Basel 2018 Miami’de sergilenecek Nihal Yardımcı Çetinkaya’nın son derece ustaca çizilmiş ancak naif ve belli bir yoğunluğa sahip karakterler ile nesnelerin figüratif görünümüne yeni bir anlayış getiren ‘Rönesansın Gizli Hafızası’ sergisi 15 Aralık’tan 15 Ocak’a kadar UNIQ Gallery’de ziyaret edilebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT