Sabahat Çıkıntaş - `Büyük Ateş`

Tarihler: 14 Nisan 2010 Çarşamba ~ 18 Nisan 2010 Pazar

Yer: ARTBOSPHORUS 2010 İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı

Adres: ARTBOSPHORUS 2010 İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı, Mine Sanat Galerisi, üst salon B14, Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi, Harbiye İstanbul İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Nis 14, 2010 ~ Nis 18, 2010

Sabahat Çıkıntaş “büyük ateş” projesiyle ARTBOSPHORUS 2010 İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı’nda..

14-18 Nisan tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilecek olan ARTBOSPHORUS 2010 İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı’na Mine Sanat Galerisi ile katılan Sabahat Çıkıntaş, “büyük ateş” sergi projesini sanatseverlerle buluşturacak.

“büyük ateş” sergi projesindeki işleri ile “big bang” den bugüne, o ilk andan şimdiki ana genişleyen evrenin hikâyesini yansıtmaya çalışan Sabahat Çıkıntaş, katmanlarıyla zamanda yolculuk hissi veren evrensel süreci anlatırken insanın içsel dönüşümünü de vurgular.
Kullandığı renklerle, evrende kendi noktasını, kapladığı alanı da tanımlar gibidir. O nokta da bir evrendir. Kendi içindeki patlama ile o ilk evrensel patlama arasında benzerlikler kurar: Bir krizle, içerde volkan gibi kaynayan, sıkışan, dışarı çıkmak isteyen bir ateştir. Volkandan taşan lavların kendine yer açması, bir alan yaratması gibi yayılarak, yıkıcı, yakıcı ilerlemesi içimizdeki tutkulu ruhsal dönüşümü hatırlatır. Bu “büyük ateş”tir. Dört elementten biri olan ateş, kendisini kırmızıyla gösterir. Ve bu sürece sanatçı, evrenin dengesi ve matematiği ile dönüşüm içerisinde gelişen, değişen bir içsel oluşum olarak bakar.

Renkte ve biçimde sade bir yaklaşım benimseyen Sabahat Çıkıntaş, elementler arası bağıntılardan, evrensel yapının simgesel formlarına doğru ilerlerken KARE’yi seçer. Dönüşüm, kare formlarla ve onların dizilişleri ile anlatılır. Evrensel süreç ile insanın içsel dönüşüm hikâyesinin paralelliği, karelerin karşılıklı kenarları ile örtüşür. Paraleller 90 derecelik açılarla birleştiğinde sivri köşeleri acıtır, kanatır. Çoğaldıkça ve saçıldıkça yeni yaralara, yeni oluşumlara, yeni biçimlere dönüşür.
“büyük ateş” Sabahat Çıkıntaş’ın 13. kişisel sergisi. 14-18 Nisan tarihleri arasında ARTBOSPHORUS 2010 İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı’nda.
www.artbosphorus.com

Sabahat Çıkıntaş - `Büyük Ateş`

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT