Sabahat Palabıyık - Geçmişten Günümüze Boğaziçi Minyatür Sergisi

Tarihler: 25 Kasım 2013 Pazartesi ~ 30 Kasım 2013 Cumartesi

Yer: Dolmabahçe Sarayı

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 25, 2013 ~ Kas 30, 2013

Minyatür

Osmanlı sanatında hurde nakış (küçük resim) anlamına gelir. Boya, altın ve gümüşle gayet ince bir şekilde tarihi olaylar, savaş ve av sahneleri, saray yaşantısı gibi olayları ince ayrıntılarla gösterilen sanattır. 6. yy'da mani resimleri ile Uzak Doğu ve Orta Asya'ya yayılan minyatür sanatı, Türklerin Anadolu'ya göçüyle burada yetişen sanatçılarla yaygınlaşmıştır. 16. yy'da Osmanlı döneminde altın çağını yaşamıştır.

Minyatürde kompozisyonun belirli kaideleri vardır. Sabahat Palabıyık bu çerçevede kendi yorumlarını ortaya koymaktadır. Çalışmaları, eskiye bağlılığı koparmadan özünü tahrip etmeyerek yeni yorumlar getirmekten oluşmaktadır.

Tezhip

Arapça Zehep (altınlama) sözcüğünden gelen Tezhip sanatı, el yazması kitapları ve güzel yazı (hat) kenarlarını boya ve altınla süsleme işine verilen isimdir.

Orta Asya kökenli olan süsleme sanatı doğanın güzelliğini, İslam felsefesi ile yoğurarak hat sanatı ile bütünleştirilen canlı, cansız biçimlerin ifadesi olmuştur.

Osmanlı döneminde özellikle 16.yy'ın ikinci yarısından sonra kendine özgü tarzıyla doruğa çıkmıştır.

Sabahat Palabıyık - Geçmişten Günümüze Boğaziçi Minyatür Sergisi

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT