Sabahattin Tuncer - Resim Sergisi

Tarihler: 30 Mart 2012 Cuma ~ 25 Nisan 2012 Çarşamba

Yer: Doruk Sanat Galerisi

Adres: Boğazkesen Cad. 21-A Tophane - İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 252 05 35

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Mar 30, 2012 ~ Nis 25, 2012

"Sabahattin Tuncer'e göre, sanatın geçmiş bütün formlarıyla girişilmiş en büyük hesaplaşma olup onun yarattığı formlar henüz anlaşılabilmiş/aşılabilmiş değildir. Sabahattin Tuncer, olanca alçakgönüllülüğü içinde, bu büyük mirasın bir izleyicisi ve öğrencisi olduğunu söyler.

O halde resim sanatına sadık olmak, bir yandan Picasso'nun "tüm soyutlamalarımız figüratiftir" derken anlatmak istediği gibi sanatın son çözümlemede kavrama değil, imgeye dayandığını bilmek, diğer yandan da sanatın kendi geleneği ile eklemli ve hesaplaşmalı bir ilişkisi olması gerektiğini savunmaktır. Böylece Tuncer, Kandinsky ya da Maleviç anlamında bir soyut sanata, sürrealizme, dadaizme, günümüzün kavramsal sanatına ve pop sanata mesafeli yaklaşır; ona göre tüm bu akımlar başka disiplinlere öykündükleri ya da resim sanatının iç sorunlarını imgesel olandan kavramsal olana hamle ederek "çözmeye" çalıştıkları için sanat adına "yenilgi"lerdir ve kulvar dışındadırlar. Bir salt form sanatı olan resim, ona göre kategorik olarak ve kaçınılmaz biçimde "göz"e ve "mekansal olan"a ilişkindir. Böylece Tuncer, resmi edebiyata veya müziğe benzetmeye çalışan akımlara ve simgeselliğe olduğu kadar, onu felsefi metinlerle anlamaya çalışan postmodernist eğilimlere de uzak durur. Tuncer'in en çok vurguladığı bir diğer husus, bizim bir "üçüncü dünya" kültürü içersinde, "modernin periferisi"nde yer aldığımız gerçeğidir.Resimlerinin yanı sıra sanat dergilerinde ve gazetelerde yayımladığı yazılarıyla Sabahattin Tuncer, güncel sanata ve sanat politikalarına müdahil olmaya gayret etmekte, böylelikle de donanımlı ve duyarlı bir sanatçının kültürümüzde az bulunur bir örneğini temsil etmektedir."

Sergi izleme; Pazar Pazartesi hariç her gün. Saat: 11.00-18.30 arası İzlenebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT