Server Demirtaş - Evvel Zaman Makinesi

Tarihler: 03 Eylül 2015 Perşembe ~ 17 Ekim 2015 Cumartesi

Yer: Bozlu Art Project Nişantaşı

Adres: Teşvikiye Cad. No:45/131 İsmet Apt. D:1 34365 Şişli İstanbul

Telefon: 0212 232 72 32

Faks: 0212 232 72 32

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eyl 3, 2015 ~ Eki 17, 2015

Bozlu Art Project Nis¸antas¸ı, 2015-2016 sezonunun ilk etkinliğini Server Demirtas¸’ın ‘Evvel Zaman Makinesi’ isimli sergisiyle açıyor. Heykelden yola çıkarak, makine estetiği ile kavramsal sorgulamaları bir araya getiren Server Demirtas¸’ın son dönemde gerçekles¸tirdiği kinetik heykellerinin yer aldığı sergi, insan bedeninden hareketle, makine ve insan arasındaki s¸iirsel diyaloğa vurgu yapıyor.

‘Evvel Zaman Makinesi’ isimli sergi, düs¸ünen, çalıs¸an ve üreten bir makine olarak ironik bir dille ele alınan insan bedeni ile makinenin doğasına aykırı insani duyguların kars¸ıtlığını irdelerken, Demirtas¸’ın heykellerini üretirken kullandığı tekniğe de dikkat çekmeyi amaçlıyor. Demirtas¸’ın heykellerinin olus¸um as¸amasında kullandığı otomobil cam sileceğinden, bisiklet frenine değin uzanan hazır malzemelerin, sanatçının bulus¸u olan yöntemlerle bir araya getirilerek çarklar aracılığıyla hareketi sağlaması, 12. yüzyılda El Cezeri’nin robotlarından, 15 ve 16. yüzyılda Leonardo da Vinci’nin makinelerine ve 20. yüzyılda Jean Tinguely’nin kinetik heykellerine kadar uzanan bir yolculukta bilim ile sanat, teknoloji ile insan gibi ilis¸kiler üzerine yeniden düs¸ünmemizi sağlıyor.

Günlük hayatın hızı içinde yakalayamadığımız bir takım insani duygular, Demirtas¸’ın mekanik heykellerinde adeta ağır çekime alınarak etkileyici bir gerçeklikle izleyiciye aktarılırken, heykeline can vermek isteyen Pygmalion efsanesinden beri süregelen ‘sanatçı ve yaratıcılık’ arasındaki ilis¸kiyi gözler önüne seriyor.

Küratörlüğünü Özlem İnay Erten’in yaptığı sergi 03 Eylül - 17 Ekim 2015 tarihleri arasında Bozlu Art Project Nis¸antas¸ı’nda izlenebilir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT