Sharkan

Tarihler: 19 Ocak 2011 Çarşamba ~ 11 Şubat 2011 Cuma

Yer: ALANistanbul

Adres: Galip Dede Caddesi No:24/11 Kat:4 Tünel-Beyoğlu İstanbul İstanbul

Telefon: 0212 292 04 14

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 19, 2011 ~ Şub 11, 2011
“Sharkan”
ALANistanbul // 19 Ocak 2011 – 11 Şubat 2011
Sanatçı: Şevket Sönmez

Şevket Sönemez büyük boyutlu resimleri ve video çalışmalarının birlikte kurguladığı “Sharkan” isimli 6. kişisel sergisi ile 19 Ocak – 11 Şubat 2011 tarihleri arasında ALANistanbul’da!

“Üç ayrı videoumu bir araya getirerek oluşturduğum düzenleme ve büyük boyutlu resimlerinden seçtiklerimle Alanistanbul ’dayım.

Daha önceki çalışmalarımda yapay ve doğal varoluş karşıtlıklarını, bireysel ve resmi tarih çatışmalarını kişisel geçmişimin merceğinden incelerken bu sergimde yoluma şerit değiştirerek devam ediyorum; pantografın yarı belgesel mantığı bu sergide rüyaları ve hayalleri çağrıştıran bir niteliğe bürünüyor. Arşivlenmiş mekan ve insan görüntülerinin yerini o mekanlarda kurulan hayallerin görüntüleri alıyor.

Videolarım belleğin kronolojik işleyişiyle anlık görüntülerin süperpozisyonunu kaynaştıran bir yöntemle oluşturuldu; tarihsel algının yapaylığıyla imgelerle çevrelenmiş kaotik bir yaşantının ifadesi imajları buluşturuyorum. Başı ve sonu olan, çizgisel bir hatta ilerleyen hayat tasavvuru, bir yöne doğru ilerleme duygusu, buna karşılık hiçbiri bir başkasından ne önce ne sonra duran sonsuz sayıda görüntüler. Üst üste yığılan imgeler; sonsuz ‘layer’ lar dünyası. Sergilediğim resimler sözkonusu işleyişi pentüre aktarma denemesi.

Günümüzün endüstriyel üretim biçimlerindeki hızlı değişim ‘sanat’ algısını da kökten etkiliyor. Kitch ürün toptancılarının buluştuğu büyük bir ticari komplekste dolaşırken sadece bir çağdaş sanat fuarında ya da bir bienalde dolaşıyor gibi olmuyorsunuz, hayatınızın coğrafyasının üzerinde paraşütle uçar gibi oluyorsunuz.

‘Sanat’ mevhumunun konforlu ortamından uzak bir karmaşa dünyasına düşüyorsunuz.

İşin ilginç yanı, paraşüt açık mı değil mi belli değil.”

Şevket SÖNMEZ
Kasım 2010

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT