Sinagoglar Turu

Tarihler: 24 Ekim 2021 Pazar ~ 24 Ekim 2021 Pazar 24 Ekim 2021 09:00

Yer: Antonina Turizm

Ücret: 1. Kategori - 685.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Eki 24, 2021 ~ Eki 24, 2021
“İnsanlığa Örnek” Çok Özel Bir Günde Bizans’tan 20. Yüzyıla Türk Yahudileri ve İstanbul’un Sinagogları turuna hazır mısınız?

MÖ 4. yüzyıldan bu yana bu topraklarda beraber yaşadığımız Yahudiler, kimi zaman komşumuz, kimi zaman iş arkadaşımız ya da sevdiğimiz bir sanatçı olarak karşımıza çıkıyor. Peki, tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan ülkemizin çok kültürlü toplumsal dokusunun önemli renklerinden biri olan Türk Yahudilerini ne kadar tanıyoruz?

1492 yılında kültürel kimliklerini feda etmektense bir daha ne sebeple olursa olsun geri dönmemek üzere yaşadıkları toprakları terk etmek zorunluğunda bırakılan İspanyol Yahudileri Sefaradların, Osmanlı İmparatorluğu'na buyur edilmeleri ve burada kendilerine yeni bir vatan yaratmaları başlı başına ilginç bir tarihi süreci gözler önüne seriyor. 

Peki Sefaradların gelenekleri görenekleri, dinleri ve yeme içme kültürleri Anadolu'ya neler kattı? Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk matbaasının aslında Lale Devri'nde değil, 1493 yılında kurulduğunu ve kuran kişilerin David ve Samuel ibn Nahmias olduğunu biliyor muydunuz? 

Kuşkusuz ülkemizin bereketli topraklarının yeni misafirleri, yeteneklerinden ve bilgilerinden yeni bir kültür yarattılar. Bu kültür, mimaride, sanatta ve birçok alanda farkını gösterdi. Yahudi Kültürü Avrupa Günü'ne özel olarak düzenlenen turumuzda, önünden defalarca geçip farkına varamadığınız ya da kapalı kapıların ardından merakla baktığınız ve “oldukça detaylı ve meşakkatli süreçler sonunda özel izinle girilebilen” İstanbul’un sinagoglarını görme ayrıcalığını yakalayacaksınız. 

İbadet, sünnet, düğün, Midraş ve Bar Mitzva gibi ritüellere tanıklık etmek üzere ziyaretçisini fiili olarak törenin bir parçası haline getiren 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi'nin yanı sıra, Neve Şalom Sinagogu, Schneider Tempel Sanat Galerisi ve Aşkenaz Sinagogu, Kamondo Anıt Mezarı, Ester Sinagogu'nu ziyaret edeceğimiz bu turumuzda, koşer yemekleri menüsü eşliğinde öğle yemeği deneyimi de bizleri bekliyor.

Buluşma Yeri ve Saati: Taksim The Marmara Önü Saat 09.00 

*Turumuzun bitiş saati ve yeri; 18:00 Galata Musevi Müzesi’ndedir.


Güzergâh: 500.Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, Neve Şalom Sinagogu, Schneider Tempel Sanat Galerisi Aşkenaz Sinagogu, Kamondo Anıt Mezarı, Ester Sinagogu.

* Öğle Yemeği – Mükellef - koşer yemekleri menüsü ile

Fiyata Dâhil Hizmetler: Sabah kahvaltılık borekas, çay ikramı, Uzman Rehberlik Servisi, Öğle yemeği - koşer yemeklerinin olduğu özel bir menü, Sinagog izinleri ve bağışları, Tur Bilgi Notları,

Önemli Notlar:
• Sinagog ziyaret prosedürleri oldukça detaylı ve meşakkatlidir. Bu nedenle, sinagog giriş izin süreci bizzat acente ekibimizce titizlikle takip edilmektedir. Tur günü yaklaştığında, sinagog ziyaret saatlerinde, hahambaşılıktan gelen güncel bilgilendirmeler doğrultusunda, program akışında değişiklikler olabilmektedir. Acentemiz, hahambaşılıktan gelen güncel bilgileri misafirlerimizle paylaşmakla yükümlüdür. 

• Sinagoglara girişler için tarafımıza turdan 1 hafta önce TC kimlik ve Hes kodlarının  ibraz edilmesi rica olunur.

• Sinagog ve Müze girişinde Aşı kartı veya son 48 saatte alınmış negatif sonuçlu  PCR testli girişte ibraz edilmesi gerekmektedir. Aşı kartı olmayan aşısız misafirlerimizin turdan 48 saat önce test yaptırmaları ve belgelerini gezi boyunca yanında bulundurması önemle rica olunur.

• Tur programında belirtilen saatte gezi aracımız hareket edecektir ve grubumuz tura başlayacaktır. Buluşma noktasında hareket saatinden 15 dakika önce bulunmanız önemle rica olunur. Geç kalınması durumunda sorumluluğun firmaya ait olmadığını belirtmek isteriz. 

• Gezi programlarımız dönem koşullarına en uygun ziyaret noktaları seçilerek açık havada daha fazla zaman geçireceğimiz şekilde düzenlenmiştir.

• Antonina Turizm gezi öncesinde misafirlerin onayıyla ateş ölçümü yapmaktadır. Ateş ölçümü sonuçları doküman halinde acentemiz tarafında tutulmaktadır. Rehberin, (varsa) kaptanın ve tüm grup üyelerinin güvenli sonuç vermesiyle gezimiz başlamaktadır. Ölçümde güvenli sonuç vermeyen misafirimiz maalesef geziye kabul edilmemektedir.

• Acentemiz, araç içerisinde yeterli alan sağlamak adına, gezi araçlarında tura katılım gösteren misafir sayısının iki katı kadar koltuk bulundurmaktadır. Her ikili koltuğa tek kişi oturabilecek şekilde araç içi düzen oluşturulmuştur. 

• Acentemiz İstanbul Turları ve yakın çevre gezilerinde kendi araçlarını kullanmaktadır. Hijyen sorumluluğu doğrudan Antonina Turizm itinasıyla uygulanmaktadır.

• Acentemiz, misafirlerimize gezi boyunca kullanmak üzere “Antonina Turizm hijyen kiti” temin etmektedir. Kitin içerisinde kişiye özel maske, kişiye özel el dezenfektanı bulunmaktadır. 

• Servis aldığımız yerlerde Bakanlık Genelgesine uygun olarak COVID-19 şartlarına yönelik sağlık uygulamaları yapıldığı acentemiz tarafından kontrol edilmektedir. 

• Mücbir nedenlerden dolayı (hava, yol koşulları vs.) yapılamayan ya da eksik yapılan gezilerden Antonina Turizm sorumlu tutulamaz. 

• 0-6 yaş arası çocuklardan, turda araçta koltuk işgal etmemeleri ve ayrı bir öğle yemeği almamaları durumunda ücret alınmamaktadır. 7 yaş ve üzeri çocuk katılımcılardan tam ücret alınır. 

• Turlar, tur programı, ulaşım, rehberlik hizmetleri, yemek servisi ile bir bütündür ve bu hizmetler birbirinden ayrı düşünülemez.

• Antonina Turizm, öğlen ve akşam yemekleri için belirtilen restoran ve mönüde, güncel ihtiyaçlara göre değişiklik yapabilir. 

• Turlarımız en az 15 kişi ile gerçekleşir. Turun gerçekleşmesi için yeter sayıya ulaşılamadığında, tur farklı bir tarihe ertelenir ya da iptal edilir.

• Acenteden kaynaklı tur erteleme ya da iptallerinde, yapılan ödeme farklı bir tura kaydırılabilir ya da isteğe bağlı olarak acente tarafından, tur katılımcısına iade edilebilir

• Tur içerisinde kullanılmayan ulaşım, konaklama, çevre gezileri, rehberlik hizmetleri, müze & ören yeri giriş ücretleri vb. haklar iade edilmez.

- Etkinlik alanına gelirken Aşı Kartı veya en geç 48 saat öncesinden yapılmış PCR test sonucunuzu yanınızda bulundurmanızı rica ederiz. Aşı Kartı veya PCR sonucu olmayan misafirlerimiz etkinlik alanına kabul edilemeyecektir. Uygulanacak kuralların detaylarına "Coronavirüs-Covid-19-Hakkında-Bilgilendirme" sayfasından ulaşabilirsiniz.- Biletinizi satın aldıktan sonra güncel e-mail adresinizden Biletix işlem referans numaranızı, satın almış olduğunuz etkinliğin adını ve tarihini antonina@antoninaturizm.com adresine mail atmanız gerekmektedir.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Biletino Etkinlikleri Çocuk Oyunları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT