Süleymaniye Camii Sanal Turu

Tarihler: 22 Ocak 2022 Cumartesi ~ 22 Ocak 2022 Cumartesi 22 Ocak 2022 20:30

Yer: Online Etkinlikler

Ücret: 1. Kategori - 115.00 TL

Nereden Alınır: Biletix Çağrı Merkezi: 0216 556 98 00 Biletix Satış Noktaları,www.biletix.com ve Mekan gişe

Adres: Çeşitli Mekanlar İstanbul

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Oca 22, 2022 ~ Oca 22, 2022
Bir Bani, Bir Dahi ve Bir Şaheser: Süleymaniye, online platformda!

İstanbul’un en nostaljik semtlerinden biri olan Süleymaniye, gerek tarihi sokaklarıyla gerekse de Osmanlı evleriyle birlikte bir yandan eski İstanbul yaşamından kesitler sunarken diğer taraftan da dünya mimarlık tarihinin en büyük ölçekli ve anıtsal yapılarından Süleymaniye Külliyesini de içinde barındırmaktadır. 16. yüzyıl dünyasının en önemli siyasi ve mimari simalarından Kanuni Sultan Süleyman ve Mimar Sinan’ın ortak eseri olan bu eşsiz yapı ile dahi mimar bütün Osmanlı toplumunun kültürünü, inancını, geçmişini ve Osmanlı ordusuyla katıldığı seferlerde gördüğü uzak diyarların tarihi yapılarını Osmanlı coğrafyasında harmanlamış, böylece Mezepotamya, Antik Yunan, Roma, Acem, Arap ve Anadolu mimarisini yeniden yorumlayarak Klasik Osmanlı Mimarlığının bu anıtsal yapısını ortaya çıkarmıştır. Bugün Süleymaniye Külliyesindeki yapıları gezerken inşa ettiği eserlerde özgün bir üslupla farklı mimari formlar ortaya koyan dahi mimarın bütün bu uygarlıkları mimari bir felsefeyle Osmanlı Kubbesi altında bir araya getirmiş olduğunu görüyoruz. Farklı medeniyetlere, kültürlere, devletlere ev sahipliği yapan dünyanın en önemli şehirlerinden İstanbul’un en anıtsal yapılarından biri olan Süleymaniye’yi, dünya mimarlık tarihinin en önemli mimarlarından olan Mimar Sinan’ı ve 46 yıllık taht hayatı ile Muhteşem Süleyman’ı Tarihçi Memet Ekinci ile keşfedin.

Konuşmacı: Tarihçi MEMET EKİNCİ

Bu Konferansa Neden Katılmalısın?
● Süleymaniye’nin inşası Kanuni ve Mimar Sinan açısından bin yıl önce inşa edilen Ayasofya’ya ve Jüstinyen’e bir meydan okuma mıdır yoksa Doğu Roma’nın mimari ve kültürel mirasını Türk-İslam anlayışı ile harmanlayarak daha farklı bir boyuta taşımanın bir sonucu mudur sorusunun cevabını öğrenmenin keyfini yaşayın.

Eğitim Seviyesi
Her seviye

Konferanslar Hakkında Genel Bilgilendirme
● Bu konferans bilgisayar ya da telefonunuzdan görüntülü olarak gerçekleşmektedir.
● Görüntüler verilirken eğitmen müzede eserler, olaylar ve görüntüde olan yapı/müze hakkında yorum ve anlatım yapmaktadır.
● Konferans sırasında anlatım sürerken eğitmene yazılı olarak soru sormak ya da notlar iletmek mümkündür
● Konferans 2 saat sürmektedir. Her konferans sonrasında 30 dakikalık soru / sohbet bölümü vardır
● Canlı yayın Zoom üzerinden gerçekleşecektir. Yayının gerçekleşeceği Zoom bağlantısı, kayıt yaptıranlara 24 ile 48 saat öncesinden e-posta yöntemi ile paylaşılacaktır.
● Canlı yayına katılabilmek için bu deneyime kayıt yaptırmanız gerekmektedir.
● Konferansa katılımcı sayısı 75 kişi ile sınırlıdır
● Program öngörülemeyen durumlar nedeniyle değişiklik gösterebilir.
● Antonina Online Mektep etkinliğin akışında değişiklik yapma hakkını saklı tutar.
● Konferansı kaçıranlar için telafi ders yapılmayacaktır.
● Bu konferansın süresi 2 saattir. Konferansın sonunda soru ve yanıtlar için ayrıca 30 dakikalık süre olacaktır

Konferansın Konuşma Akışı
● Süleymaniye sadece bir caminin adı mı?
● Mimar Sinan aslen nerelidir ve hangi padişah zamanında devşirilmiştir?
● Kanuni Sultan Süleyman İstanbul’da ilk eseri kimin için inşa ettirmiştir?
● Mimar Sinan Osmanlı ordusu için gemileri hangi seferde yapmıştır?
● Süleymaniye Camii ve Külliyesinin yapıldığı alanda daha önce hangi yapı bulunmaktaydı?
● Dahi mimar kaç yıl mimarbaşı olarak görev yaptı ve Balkanlardan, Anadolu’nun her köşesine yayılan Osmanlı topraklarında kaç eser bıraktı?
● Mimar Sinan ile aynı zaman diliminde yaşayan Rönesans dünyasının ünlü simaları kimlerdir?
● Süleymaniye Camiinin içinde bulunan devasa porfir sütunlar hangi diyarlardan getirilmiştir?
● Güneş ışığında mücevher gibi parıldayan minarenin hikayesi nedir?
● Süleymaniye inşası gecikince Kanuni Sultan Süleyman ile Mimar Sinan arasında geçen konuşmada bahsi geçen Fatih’in mimarının başına neler gelmiştir?
● Süleymaniye Camii ve Külliyesinin inşasında kaç kişi çalışmıştır ve bu anıtsal yapının maliyeti nedir?
● İstanbul’un en büyük külliyeleri hangileridir ve Süleymaniye Külliyesinde bulunan yapılar hangi maksatla inşa edilmiştir?
● Bir vakıf eseri olan Süleymaniye Külliyesinin giderlerini karşılamak için vakfedilen yerler nerelerdir?

Konuşmacı
Tarihçi MEMET EKİNCİ

ODTÜ Tarih Bölümü'nden mezun olduktan sonra Dolmabahçe Sarayı'nda İngilizce rehberlikle başladığı müzecilik kariyerine; saray gezi koordinatörü, müze eğitim birimi sorumlusu, müze amiri olarak devam etmiş, 2012 yılında Beylerbeyi Saray Müdürü olarak görevlendirilmiş ve yaklaşık beş yıl bu tarihi yapıda çalışmalarını sürdürmüştür. Şu anda Filizi Köşk Sosyal Tesis Sorumlusu olarak görevine devam eden Memet Bey, müzecilik çalışmaları sürecinde “Dolmabahçe Sarayı’nın 150. Yılı Sempozyumu” çalışmalarında, “Saray Konferansları” düzenleme ekibinde, Milli Saraylara bağlı tarihi yapıların farklı dillerde tanıtımı için düzenlenen elektronik rehberlik sisteminin hazırlanmasında ve MS Bülten yayın çalışmalarında aktif olarak çalışmıştır. Ayrıca günümüzde farklı yerlerde bulunan Beylerbeyi Sarayı heykellerinin geri kazandırılması için yapılan çalışmaları yürütmüştür. Genel olarak “Osmanlı Tarihi”, “19. Yüzyıl Osmanlı Mimarisinde Saraylar, Köşkler ve Kasırlar”, “Osmanlı İktisat Tarihi ve Esnaf Teşkilatı”, “Mübadele”, “Balkan Savaşları”, “Osmanlı - Almanya İlişkileri ve Bağdat Demiryolu Projesi”, “İtalya ve Rönesans”, “Osmanlı’da Kahve Kültürü ve Kahvehanelerin Toplumsal Etkileri”, “Osmanlı Sanatı ve Heykel”, “İstanbul, Edirne, Bursa, Erzurum, Bayburt, Doğu Karadeniz ve Kars Kent ve Kültür Tarihi”, ve “Son Dönem Osmanlıda Ermeni Meselesi” üzerine çeşitli çalışma ve makaleleri bulunmaktadır. Pandemi sürecinde Antonina Online Mektep ile “Byzantion’dan Konstantinopolis’e İstanbul Tarihi Serisinde; İstanbul’un Kuruluşu, İstanbul ve Hıristiyanlık, İstanbul ve Bizans, İstanbul ve Fetih, İstanbul ve Sanat”, “19 Mayıs: Umuda Yolculuğun Hikayesi” konularında online olarak seminerler veren deneyimli rehberimiz Memet Ekinci, evli ve Efe isminde dünyalar tatlısı bir oğlu vardır.

- Etkinlik video konferans yazılımı üzerinden gerçekleştirilecektir.- Etkinlik linki ve şifresinin size iletilebilmesi için biletinizi satın aldıktan sonra güncel e-mail adresinizden Biletix işlem referans numaranızı, satın almış olduğunuz etkinliğin adını ve tarihini antonina@antoninaturizm.com adresine mail atmanız gerekmektedir.- Belirtilen bilgilerin tüketici tarafından doğru olarak verilmemesi nedeniyle katılım linki ve şifresinin size iletilememesi ve buna bağlı olarak seminere katılamamanız halinde Biletix'in veya organizasyon firmasının sorumlululuğu bulunmamaktadır.- Tüketicinin elektrik, internet kesintisi veya kişisel sebeplerle eğitime zamanında katılamaması, bu sebeplerle eğitimin bir kısmını veya tamamını almaması organizasyon firmasının veya Biletix'in sorumluluğunda değildir. Bu tür durumlarda iade veya değişiklik hakkı sağlanmayacaktır.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!

İlginizi Çekebilir

Aile Eğlencesi Atölye Kurs Çocuk Oyunları Festival Film Gösterileri Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter İnstagram Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT