Tamar Halpern - Şair için Kork ve Viski İç

Tarihler: 21 Haziran 2012 Perşembe ~ 28 Temmuz 2012 Cumartesi

Yer: Egeran Galeri

Adres: Kemankeş Mah. Tophane İskele Cad. No. 12/A Beyoğlu İstanbul

Telefon: 0212 251 12 51

Web: http://www.egeran.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Haz 21, 2012 ~ Tem 28, 2012

Tamar Halpern, İsimsiz, 2012 Egeran Galeri New York’lu sanatçı Tamar Halpern’ın yeni fotoğraflarından oluşan Şair için Kork ve Viski İç sergisini sunmaktan mutluluk duyuyor. “Dijital fotoğraf ve geleneksel karanlık oda tekniklerinden yararlanan Halpern’ın yarattığı soyut kompozisyonlar, fotoğrafik imgelerden beklenilenlere oyunbaz bir şekilde meydan okuyor” 1 . Bu sanatçının İstanbul’daki ilk kişisel sergisi.

Tamar Halpern’ın eserleri kolay bir kategorizasyona karşı duruyor. Sanatçı üretiminde farklı metodları birleştiriyor: fotoğraflama, tarama, dijital değişiklik, süngerle boyama, kurulama, bantlama ve baskı alma nihai esere giden yollar. Çizim ve resmin de dahil olduğu bu çok katmanlı süreçte, Halpern mecrasının tanımını genişletiyor ve kabul edilmiş sanat kategorilerini sorguluyor.

Sanatçının deneysel yaklaşımı eserlerinin soyutlama ve betimleme arasında salınmasıyla sonuçlanıyor. Ayırt edilebilir bir imgeyle başlasa da, Halpern’ın tekrarlanan jestleriyle –ekleyici ve eksiltici– imgeler dışavurumcu resimleri ve soyut kolajları hatırlatan kaotik ve gizemli bir hal alıyor. Halpern’ın fotoğrafları, “temsili içeriğe yeni bir yorumlama getiriyor”2

Halpern’ın büyük boy duvar eselerinin boyutları imgelerini basarken kullandığı standart inkjet yazıcı kağıt toplarının sınırlarıyla belirleniyor. Sanatçı bu tomarları birbirine bantlayarak bir yüzey oluşturuyor, dahası bu yüzeyi iz bırakma süreciyle birleştiriyor.

Sonuç olarak, Halpern’ın eserleri fotoğrafın sınırlarını araştırıyor. Halpern, bir seri kişisel işaretlerle dönüştürdüğü bilgisayarda üretilmiş, dijital olarak düzenlenmiş imgeleleri birleştiriyor. Böylece sonsuz sayıda yeniden üretilebilecek olan, eşsiz ve tekrarlanması imkansız nihai bir imgeye dönüşüyor. Mekaniğin ve elle yapılanın da, Halpern’in ayırt edilebilen imge üretim sürecine eş katkısı var.

Tamar Halpern (d. 1979) Columbia Üniversitesi’nde sanat dalında Yüksek Lisansını tamamladı. Sanatçının fotoğrafları MoMa P.S.1 Çağdaş Sanat Merkezi’ndeki Greater New York ve yine New York’taki The Sculpture Center’daki Knight’s Move sergileri dahil olmak üzere birçok uluslararası sergide yer aldı. Ayrıca, No Hip Shit (2008), Half Deaf (2007), ve Half Mute (2007) adında üç adet sanatçı kitabı da yayınladı.

Sanatçı konuşması 21 Haziran Perşembe, 18:30-19:00 arasında gerçekleşecek, konuşmayı sergi açılışı takip edecek.

Egeran Galeri Salı’dan Cumartesi’ye 11:00-18:00 saatleri arasında açık.

1 “Greater New York” exhibition catalog, P.S.1 Contemporary Art Center a MoMA Affiliate, Long Island City, NY, 2010 2 Ibid.

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Dans Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT