Tayfun Gülnar - İmgelere Övgü

Tarihler: 04 Kasım 2014 Salı ~ 15 Kasım 2014 Cumartesi

Yer: Derinlikler Sanat Merkezi

Adres: Teşvikiye Cad. Nar Apt. No:59 Kat:2 D:2 Teşvikiye Şişli İstanbul

Telefon: 0212 291 82 55

Web: http://http://www.derinliklerart.com

E Posta: info@derinliklerart.com

Paylaş:

Yorumlar:

istanbul.net.tr Kas 4, 2014 ~ Kas 15, 2014

Tayfun Gülnar ‘’İmgelere Övgü’’ isimli ilk kişisel resim sergisi ile 23 Ekim - 15 Kasım 2014 tarihleri arasında Derinlikler Sanat Merkezi’nde…

Sanatçı sergide yer alan eserlerini şu şekilde açıklıyor.

Soru
Düş mü gerçek mi hangisinin ağır bastığını bilemediğim bir hesaplaşma yaşıyorum. Yoksa düşle gerçeğin arasındaki bağı sorgularken düşlediğimi gerçeğe mi giydiriyorum?

Köprüler
Tual üzerine işlemeden önce eskizleriyle kafa yorarak, atölyede sıkışmış kaybolmuş birçok desenle iletişim kurarken geçmişe dönüyorum. Bilinçaltında sıkışmış anıları ve o günün bıraktığı izleri de tekrar hatırlamama olanak sağlayan bir sistemle resim yapıyorum.

İmgelere Övgü
İyi bir imge, izleyen zihninde çağrışım zincirleri kuran imgedir. Yapılan bütün çağrışımlar birbiriyle ilişkilidir. Bir coşku bütünlüğü yaratacak şekilde birbirine bağlanmıştır. Bütün bunlardan dolayı, iyi bir şiir coşkulardan ve düşüncelerden yola çıkıp nesnel gerçeklere varmaz, aksine, nesnel gerçeklerden yola çıkarak duyu, coşku ve düşünce yaratır.”

İmge kurulurken, “birbirine yaklaştırılan iki gerçeğin arasındaki ilişki ne kadar uzak ve doğru olursa imgenin o oranda güçlü olacağını, o oranda coşkusal güç ve şiirsel gerçek’e sahip olacağını” da Pierre Reverdy söylüyor. “İmge yaşamın bütünselliğinden fırlamış bir ateş topudur. Onun içinde hem cennet hem cehennem, hem geçmiş hem gelecek yalazlanır durmadan. İşte bu yalazın içinde bilinç ve bilinçaltı hınzırca gülümser insana. Bu nedenledir ki imge, vazgeçilemeyen bir bela ve bu belaya gelen kurtuluştur.

Sorgu
Düşünceler arasında dolaşırken üretim kaygısının kuluçkasına yatar sanatçı. Bu bir kuluçka!
Dünya ve düş bir eşiğin iki yanında.
Ağır gerçeklikler,
Fırtınalı gökyüzüyle kavga ederken ufukta…
Önce akıl kuşku ve merakla yaklaş,
Sonra bedensel gerçekten uzakta gezinen kahramanlarla…

Tayfun Gülnar - İmgelere Övgü

istanbul.net.tr

Kare Kod (QR) Uygulaması

Sitemizde yer alan Mekan sahipleri ,etkinlik düzenleyenler, Kare (QR) kodunuzu oluşturun, bilgilerinizi mobil kullanıcılarla kolayca paylaşın. Oluşturduğunuz kare (QR) kodu yazıcınızdan basarak hemen kullanabilirsiniz.

Resime sağ tıklayıp jpg formatında farklı kaydedebilirsiniz.

Herhangi bir yorum yapılmadı ilk yorumlayan siz olun...
Yorumlar yaparak sesini duyur..!
Aile Eğlencesi Atölye Kurs Bale Çocuk Oyunları Devlet Tiyatroları Haberler Foto Galeri Video Galeri Daha Fazlasını Göster

SAYFAYI PAYLAŞIN

Facebook Twitter Google Pinterest Mesaj Email
KAPAT

HAKKIMIZDA

Hakkımızda iletisim Yasal Uyarı Reklam Android Apple
KAPAT